Gündem Haberleri

  Tren faciasının 3'üncü yıldönümünde mahkemenin kararı bekleniyor

  Zafer TOKUŞ/ADAPAZARI (Sakarya), (DHA)
  21.07.2007 - 17:14 | Son Güncelleme:

  SAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde 40 kişinin yaşamını yitirdiği 89 kişinin yaralandığı tren kazasının üçüncü yıldönümünde, yakınlarını kaybedenler davanın henüz sonuçlanmamasına tepki gösterdi.

  22 Temmuz 2004 günü meydana gelen hızlandırılmış tren kazasıyla Sakarya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın iki gün önce duruşması yapıldı. Makinistler Fikret Karabulut ve Recep Sönmez'in sanık olarak yargılandığı davada savcı, mütalaasını hazırlamak için süre istedi ve duruşma ertelendi.

  Türkiye'deki en büyük tren kazalarından biri olan bu kazada yaşamını yitirenlerden İrem Candan’ın babası Alaattin Candan, mahkeme kararını beklediklerini, verilecek karara göre hareket edeceklerini söyledi. Kazanın üzerinden 3 yıl geçmesine karşın davanın henüz sonuçlanmamasına tepki gösteren Alaattin Candan, “Bir iki celse sonra karara çıkabilir. Karar çıksın ona göre gerekeni yapacağız. Eğer verilen karar bizi tatmin etmese Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğiz” dedi.

  Kazada yolcularına mezar olan Yakup Kadri Ekspresi’nin vagonları ise getirildiği Adapazarı'ndaki Türkiye Vagon Sanayi A.Ş. (TUVASAŞ) Fabrikası'da bekletiliyor. Bilirkişi incelemesi yapılabileceği düşüncesiyle çekiç bile vurulmayan vagonlar, bahçede iki ayrı yerde muhafaza ediliyor.

  TüVASAŞ yetkilileri, kendi fabrikalarında yapılan her biri 400 bin dolar değerindeki vagonların onarılıp onarılmayacağına ilişkin kararı TCDD’nin vereceğini söyledi. Kazanın izlerini taşıyan vagonlardan 3'ünün çok hasarlı olduğunu ve hurdaya ayrılması gerektiğini belirten yetkililer, mahkeme sonuçlanana kadar herhangi bir şey yapılmasının beklenmediğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı