GeriGündem Transkript nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Transkript nedir?

Transkript nedir?

Transkriptin ne olduğu ve ne işe yaradığı son günlerde merak konusu oldu. Lise eğitiminin ardından üniversite eğitimi alan öğrencilerin sıklıkla duyacağı bir kelime olan transkript, öğrencinin kayıt bilgilerini ve eğitim hayatı ile ilgili birçok bilgiyi veren bir çeşit öğrenci belgesidir. Peki, Transkript nedir? İşte, konuya dair detaylar...

Transkript, öğrencinin kayıt bilgilerini, yarı yıllara göre alınmış ve alınmakta (Süren) olan derslerini, bu derslerdeki başarı durumunu (Harf notunu ve not sistemi açıklamasını), o ana kadar alınmış ve alınmakta (Süren) her bir dersin ve derslerin toplam AKTS bilgilerini, not ortalamalarını (DANO ve GANO), gerçekleştirilmiş ise staj bilgilerini içerir.

Ders içeriği/içerikleri ise alınmış olan derslerin; adını, kodunu, alındığı yarıyılı/sınıfı, kredi/AKTS bilgilerini, özet içeriği, öğrenim çıktıları vb. bilgileri taşımaktadır. Bu belgeler, özellikle derslerin gidilen yükseköğretim kurumunda eşdeğer tutulması için gereklidir.

Transkript belgesi askerlik erteleme ve tecil işlemleri, yüksek lisans ve staj başvuruları ile burs başvuru işleri ve daha pek çok başvuru işleminde sizden talep edilebilir.

Ders içeriği ve transkriptin başka kurum ve kuruluşlarca kullanılması için, eğitim aldığınız üniversitenin yetkili organları tarafından mühür/imza ile onaylanması gerekmektedir. Aksi takdirde herhangi bir resmi belge niteliği taşımaz.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle