Gündem Haberleri

  Transferci 15 vekil listelere giremedi

  Hürriyet Haber
  01.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ‘‘Rekortmen fırıldak’’ Kubilay Uygun'un da aralarında bulunduğu 15 milletvekili, parlamentoya veda ediyor. Transferciler, hiçbir partinin listesinde yer bulamadı.

  Kamuoyunun tepkisini çeken transferci milletvekilleri, partilerince de cezalandırıldı. 15 transferci vekil, listelerde yer alamadı.

  Toplam 149 milletvekili, ‘yenilenme’ gerekçesiyle liste dışı kaldı. Liste dışı kalanlar arasında, daha çok transferlerle anımsananlar var. Cezalandırılanların başında ‘Fırıldak Kubi’ lakaplı Kubilay Uygun geliyor. Uygun aday olmak bir yana, kendisini kabul edecek parti bile bulamadı.

  Transferleriyle ünlü bir diğer isim ise Hikmet Aydın oldu. DSP'den kendi deyimiyle, ‘Silah zoruyla ayrılarak’ DYP'ye geçen Aydın'ın sonraki durağı ANAP oldu. ANAP'ta da rahat edemeyen Aydın, bir süre bağımsız kaldıktan sonra yine ANAP'a döndü. Aydın, bu transfer trafiği sırasında, partisinden ayrılacağı dedikodusu çıkınca, ‘‘Bende partimden ayrılacak popo yok’’ demişti.

  TBMM'de liderlerin malvarlığı hakkında kurulan ilk araştırma komisyonu başkanlığını yapan ve lideri Tansu Çiller'i cansiparane savunan Haluk Müftüler, DYP'de aradığını bulamayınca ANAP'a geçti. Ancak listede yer bulamadı. TEDAŞ Soruşturma Komisyonu'nda Yüce Divan tehdidiyle karşılayan DYP'li Şinasi Altıner, bu dönemde ANAP'a geçerek, hakkındaki iddiaların rafa kaldırılmasını sağladı. Altıner, aklamadan sonra eski partisine geri döndü ancak, aday olamadı.

  Aydın Menderes'in kontenjanından RP'den siyasete atılan Gürcan Dağdaş ve Metin Işık'ın yolları bir süre sonra Menderes ile ayrıldı. Dağdaş ve Işık, önce DTP'ye ardından da DYP'ye geçti. Ancak her ikisi de aday gösterilmedi.

  ŞANTAJ KAZANDIRDI

  Bazı transferciler ise son dakikada ‘istifa şantajı’ ile kendilerini kurtardılar. ANAP'tan DYP'ye geçen Rasim Zaimoğlu, listelerin YSK'ya teslim edilmesine saatler kala, listedeki yerini beğenmeyerek partisinden istifa etti. Zaimoğlu, seçilme garantisi olan bir yerden aday gösterilince, istifasını geri aldı. Benzer bir yöntemi de FP'den DYP'ye geçen Cevdet Akçalı uyguladı. Akçalı liste dışı kalınca mensubu olduğu Süleymancılar tarikatını araya soktu. Tarikatın öne gelen ismi Kemal Kaçar araya girince Çiller, Akçalı'yı listesine almak zorunda kaldı. Transferci milletvekillerinden liste dışı kalanlar şunlar:

  Kubilay Uygun, Hikmet Aydın, Necdet Menzir, Şinasi Altıner, Müjdat Koç, Nuri Yabuz, İrfan Köksalan, Yüksel Aksu, İlhan Kesici, Haluk Müftüler, Muzaffer Arıkan, Gürcan Dağdaş, Metin Işık, Cemal Alişan, Yaman Törüner.  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı