Gündem Haberleri

  Transfer vekil için Hazine yardımı yok

  ANKARA
  31.07.2007 - 01:11 | Son Güncelleme:

  Anayasa Mahkemesi, TBMM’de 3’ten fazla milletvekiliyle temsil edilen partilerin Hazine yardımı alabileceğine yönelik hükmü yürürlükten kaldıran kanunun iptal istemini reddetti.

  Böylece, TBMM’de grup kurmaya hazırlanan DTP ile CHP listelerinden Meclis’e giren DSP’nin Hazine yardımı alma umudu suya düştü. Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararla, artık sadece son seçimlerde yüzde 7’nin üzerinde oy alan AKP, CHP ve MHP Hazine yardımı alacak. Başta DTP’liler olmak üzere bağımsızlar herhangi bir partiye girseler, hatta grup kuracak 20 milletvekili sayısına ulaşsalar bile Hazine yardımı alamayacaklar. Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Haşim Kılıç, Siyasi Partiler Kanunu’nun geçici 16. maddesini yürürlükten kaldıran 5351 Sayılı Kanun’un iptal istemini 5’karşı 6 oyla reddettiklerini açıkladı. Ancak Anavatan’ın bugüne kadar aldığı Hazine yardımını iade etmesi sözkonusu olmayacak.

  ANAP DAVA AÇMIŞTI İptal istemi reddedilen düzenleme, AKP ile CHP’lilerin oylarıyla Anavatan’ın yaptığı milletvekili transferlerinin ardından kabul edilerek Anavatan’a Hazine yardımı yapılmasını engellemişti. Bunun üzerine Anavatan da dava açmış, Ankara 15. İdare Mahkemesi, bu başvuruyu yerinde bularak iptal için Anayasa Mahkemesi’ne gitmişti.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı