Gündem Haberleri

  Trajik yanlızlığın resimleri

  Hürriyet Haber
  20.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eleştirmen Mehmet Ergüven'in resimlerinde ‘‘dünyaya atılmış’’ bireyin, çocuksu başkaldırısı ve yalnızlığını anlattığını söylediği Nevhiz'in yeni çalışmaları Türkiye İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi'nde sergilenmeye devam ediyor. 28 Şubat'a kadar sürecek sergide Nevhiz, ‘‘bir tregedyanın kuklaları’’nı anımsatan figürleri, insanoğlunun ‘‘trajik yanlızlığı’’nı duyumsatan resimleriyle, ‘‘bizzat yaşanmış olanın değil; bilincin gözlediği dünyanın’’ yansımalarını sunuyor.

  Resim eğitimini İstanbul D.G.S.A'da Neşet Günal, Cemal Tollu ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi ustalardan alan ve ihtisasını Paris'te tamamlayan Nevhiz, halen Mersin Üniversitesi GSF'de profesör olarak görev yapıyor.

  Mehmet Ergüven, Nevhiz'in sanatı için şöyle diyor: ‘‘Nevhiz'in resminde karşılaştığımız ciddiyet ya da sorumluluk duygusu, gerçekte çocuksu duyarlığın devamı olarak olgunluğa erişmiş kırılganlıktır. Beden, yaşam ile ölüm arasındaki sınır çizgisinin silindiği bir ara bölgede sıkışıp kalmanın ezikliği içindedir hep... Bireyin bedeni üzerindeki hakkı, lime lime olmasına seyirci kalıp, onu öylece sürüklenmekten ibarettir yalnızca; ve belki de bu yüzden, doğmak, vücudumuzda hapis yatmaya atılan ilk adımdır.’’

  Türkiye İş Bankası Parmakkapı Sanat Galerisi

  Meşelik Sokak No: 2 kat: 2 Beyoğlu

  Tel: (0 212) 244 20 21

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı