Gündem Haberleri

  Trajedi müzesi satışa çıktı

  Hürriyet Haber
  06.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en aykırı ve ilginç eşyalarını bir araya getiren garip bir koleksiyon, ABD'nin St. Augustine kentinde açık artırmayla satışa çıkarıldı. Amerikalı L. H. Hough tarafından 30 yılda derlenen birbirinden tuhaf eşyalar bir arada sergilendiklerinde, tam bir trajedi müzesi görünümü veriyor.

  Neler yok ki müzede. ABD Başkanı John F. Kennedy'nin 1963'te suikaste kurban gitmeden bir kaç saat önce Dallas'ta bindiği Lincoln otomobil, filmlere konu olan efsanevi soyguncular Bonnie ve Clyde'ın kurşunlarla delik deşik olmuş arabaları, Hollywood'un iri gögüslü sarışını Jayne Mansfield'in 1967'de trafik kazasında can verdiği hurdahaş olmuş Buick Electra, Rock'n Roll Kralı Elvis Presley'in vasiyetinin fotokopisi, antika işkence aletleri, müzenin önemli parçaları.

  Tarihe ve dehşet verici olaylara meraklı binlerce alıcı adayını cezbeden müzede, John Kennedy'nin katil zanlısı Lee Harvey Oswald'ın vurulduktan sonra hastaneye taşındığı ambulans, eski ABD başkanları Abraham Lincoln ile Kennedy'nin bronzdan büstleri, antika bir tüfek, Oswald'ın Dallas'ta oturduğu apartman dairesindeki mobilyaları da öteki nadide eşyalar arasında yer alıyor.

  Arkadaşları arasında Buddy (Ahbap) diye anılan ve Kennedy suikastinin etkisinde kalarak böyle bir koleksiyon oluşturan Hough, 2 yıl önce ölmüş ve bu garip eşyaları ne yapacağını bilemeyen dul karısı Debra Hough, trajedi müzesini kapatarak hepsini satma kararı almış. Amerikan Tarih Müzesi'nde dün yapılan müzayedenin gördüğü ilgiden memnun olan Debra, ‘‘İnsanlar trajedileri seviyor, insan doğası böyle’’ diye konuştu.

  Mansfield'in öldüğü araba

  1950'li yılların iri göğüslü sarışın bombası Jane Mansfield'in trafik kazasında yaşamını yitirdiği otomobile alıcı çıkmadı. Tavanı uçan ve ön kısmı tamamen ezilen Buick Electra marka otomobildeki hasarı görenler, ‘‘Piknik yaptıktan sonra atılan tencereye dönmüş’’ benzetmesini yaptılar.

  Başkan Kennedy'nin arabası

  Müzayedenin en önemli parçası olan Başkan John F. Kennedy'nin özel otomobili 1960 model Lincoln Continental, umulan rakama ulaşamadı. Connecticut'tan John Reznikoff, arabaya 15 bin dolar önerdi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı