Gündem Haberleri

  Trafikten canlı yayın

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Büyükşehir Belediyesi kentin 10 ayrı noktasındaki canlı trafik görüntülerini internette halka sunuyor. İnternette Büyükşehir Belediyesi'nin sayfası olan adresinden ‘‘On-Line Trafik Görüntüleri’’ bölümüne girilip köprü ve kavşakların son durumu öğrenilebilir.

  AKŞAM üzeri, saat dört suları. Saraçhane'de işiniz var. Trafiğin durumunu merak ediyorsunuz. Bunu nereden öğreneceksiniz?

  Çok kolay. İstanbul Büyükşehir Belediyesi APK Daire Başkanlığı ve Bilgi İşlem Daire Başkanlığı'nın işbirliği ile kentte trafiğin son durumunu veren yeni bir hizmet başlatıldı.

  Kentin 10 ayrı noktasındaki trafik kamerasından alınan canlı görüntüler internet ortamında halka sunuluyor.

  Noktaların üçü köprü geçişlerini kalanı yoğun kavşak noktalarını gösteriyor.

  Adrese Büyükşehir'in web adresinden erişilebilir. Sayfanın altındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazısının üstüne gelip tıklandığında ana sayfaya giriliyor.

  Ana sayfanın sağında ‘‘On-Line Trafik Görüntüleri’’ adlı yazıyı tıkladığında da sayfa açılıyor.

  Sayfaya adresinden doğrudan da erişilebilir.

  Sayfaya günün her saatinde girebilir. Ve trafiğin o noktasındaki anlık durum izlenebilir. Ancak görüntüler hareketli değil.

  Aslında trafiğin o andaki durumu canlı olarak görüntüleniyor ancak internetin verdiği hız imkanı yeterli olmadığı için görüntüler kesik kesik veriliyor. Yine de trafik durumunun gerçek zamanı görüntüye yansıyor.

  Sayfanın zaman zaman geç açılabileceğini, görüntünün geç gelebileceğini belirten Bilgi İşlem Daire Başkanı Mehmet Çelen bu gibi durumların internet altyapısındaki eksikliklerden kaynaklandığını söyledi. Çelen, ‘‘APK Daire Başkanlığı kentteki trafiğin son durumunu kendi ihtiyaçları kapsamında yıllardır izliyor. Bilgi İşlem Daire Başkanlığı APK'nın elde ettiği görüntüleri yeni bir uygulama ile halkın hizmetine sundu. Kameradan alınan canlı trafik görüntülerini web ortamında yayınladık. Bu, Türkiye'de ilk kez uygulanıyor. Görüntülerin tamamen canlı olması için hızlandırma çalışmalarına devam ediyoruz’’ dedi. Hizmet, mart ayından beri deneme yayını olarak devam ediyor. Nokta sayısını artırmayı hedefleyen belediye mayıs ayı sonunda hizmetle ilgili bir tanıtım düzenleyecek.

  10 Merkezden canlı görüntü

  Boğaziçi Köprüsü

  Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

  E-5 Yolu ve Haliç Köprüsü

  Okmeydanı Kavşağı

  Çağlayan Kavşağı

  Taksim Meydanı

  Kadıköy Meydanı

  Üsküdar Meydanı

  Sirkeci Meydanı

  Saraçhane Meydanı

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı