Gündem Haberleri

  Trafikte canlı yayın denetimi

  Hürriyet Haber
  27.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Deneme çalışmaları süren sistem sayesinde, 18 saniyede, 635 aracın yaptığı kusurların tek tek tespit edilebiliyor.

  EMNİYET Genel Müdürlüğü, şehirlerde trafiği bir merkezden kontrol etmeye yarayan dijital sistem üzerinde çalışma yapıyor. Almanya, Fransa ve Hollanda gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde kullanılan sistem, şehrin bütün önemli noktalarının dijital görüntü sistemleriyle donatılıp, trafik hatalarına anında müdahale etmeyi sağlıyor.

  24 saat izleme

  Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Nihat Kurtiş, Güney Kore'den sistemi ithal eden MTS firmasının merkezinde, gazetecilere bilgi verdi. 21. Yüzyıl'da trafik sorununun insan gücüyle çözülmesinin mümkün olmadığına değinen Nihat Kurtiş, ithal edilmesi düşünülen sistemle, trafiğin kamera ve lazerli tesbit cihazlarıyla 24 saat monitörlerden denetleneceğini söyledi. Sistemin yerleşmesinden sonra polis memurlarının sokak sokak dolaşıp hatalı sürücü kovalamayacağını ifade eden Nihat Kurtiş, ‘‘Dijital ortamda saklanan bilgi, ana üniteye transfer ediliyor. Hız ve görüntü tesbit sestemi, lazer teknolojisi ile donatılmış’’ dedi. Deneme çalışmaları süren sistem sayesinde, 18 saniyede, 635 aracın yaptığı kusurların tek tek tespit edildiği belirtildi. İthalatçı firma yetkilisi Mehmet Kaynak, tanesi 40 bin dolar olan sistemin, dünyanın en gelişmişi olduğunu ifade etti.

  Toplantıya, Bağdat Caddesi'nde kızı Selin Uras'ı trafik canavarına kurban veren Boray Uras da katıldı. Trafik Yasası'nın çıkması için Nihat Kurtiş'ten yardım isteyen Boray Uras, kuracağı 'Eğitimle Umut Vakfı'nın çalışmalarının son aşamaya geldiğini ve faaliyetlerinin internette açacakları siteden dünyaya duyurulacağını söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı