Gündem Haberleri

  Trafik Vakfı ücreti düşük buldu, arttırdık

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EMNİYET Müdürlüğü Binalarını Yaptırma Yaşatma ve Koruma Derneği Başkanı Faik İçmeli'yle Maltepe'deki son durumu konuştuk.

  ‘‘Araba çekmek derneklere kaldı’’ haberimiz derneğin işine yaramış görünüyor. Yapı değişikliğine neden gittiniz?

  - Haberden diğer dernek kurucuları gibi ben de çok etkilendim. Dernek yönetiminden çekilmeyi düşündük. Çünkü 1995'te Necdet Menzir'in zamanında bu tip çok dernek kuruldu. Bu derneği kurmamızı da bizden emniyet yetkilileri rica etmişti. Çünkü Emniyet'in birçok eksiği ödenek yokluğundan dolayı giderilemiyor. Bu tip dernekler ihtiyaca cevap vermek için kuruluyor. Hatta yanlış anlaşılmasın diye, polisle günlük hayatta işi olmayacak kişilerden seçtik kurucuları.

  Dernek polisin ihtiyaçlarını karşılamak için kuruldu diyorsunuz. Peki araç çekmeye neden başladınız?

  - Depremde Maltepe İlçe Emniyet binası ağır hasar gördü. Emniyet birimlerini geçici olarak başka bir binaya taşıdık. Ancak yeni bina oldukça pahalıya malolacak. Bu amaçla konser ve yemekler de düzenliyoruz ama çekici işine girmemizi de Emniyet önermişti. Derneğin kasasına kesinlikle tek bir kuruş giriyor değil. Dernek zaten yıllardır bütün gelirini polisin araç-gereç ve teçhizatına yatırıyor.

  Trafik Vakfı'nı örnek alarak birtakım yeni adımlar atmışsınız. Vakfa kardeş geldi diyebiliriz.

  - Hayır yapmak isterken eleştiri alınca biz de iktisadi teşebbüs olmaya karar verdik. Vergi tabelamızı astık. Muhasebecimizi tuttuk. Artık çektiğimiz araçlara makbuz değil fatura kesiyoruz. Ayrıca Altıntepe'de kamu binalarının yapılacağı bir alan şimdilik boş duruyor. Oranın bir bölümünü de otopark olarak düzenledik. Önümüzdeki aydan itibaren araçlar özel otoparklar yerine bize ait yere çekilecek. Bu arada 11 milyona araç çekiyorduk. İstanbul Trafik Vakfı bu ücretin düşük olduğunu söyledi. Biz de tarifemizi 13 milyon olarak belirledik.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı