Gündem Haberleri

  Trafik Üst Kurulu acilen toplansın

  Şehriban OĞHAN/ANKARA
  29.08.2006 - 01:10 | Son Güncelleme:

  Ankara-Adana karayolunun 47’nci kilometresinde açılan çukurda 7 kişinin can vermesi, Ankara milletvekillerini harekete geçirdi.

  Muhalefet, konuyu Meclis’e taşımaya hazırlanırken, kazaya AKP içinden de tepki geldi. AKP’li Ersönmez Yarbay, yollarda mezar gibi açılan çukurlar ve mıcır nedeniyle olan kazalardan Karayolları ve belediyelerin sorumlu olduğunu belirtti ve "Trafik Üst Kurulu acilen toplanmalı" dedi.

  Kazanın olduğu gün olay yerinde incelemelerde bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erdem, "İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı. Bu hükümet gerçekten ülkeyi ehil olmayan yetersiz kadrolarla yönetiyor. Dünyanın başka yerinde bu şekilde kazada bu yönde işaretleme olsaydı, zannediyorum tüm idare cezaya mahkum olurdu" dedi.

  CHP’li Yılmaz Ateş ise geçen hafta Ayaş ziyaretinde bölünmüş yolun bir bölümünün, daha kullanılmadan çöktüğünü gördüğünü belirtti ve "Bu iktidar döneminde yapılan duble yollar kara yolculuğu adına yüz karası. Araç sürücüleri, kevgire dönmüş yollarda çukura düşmemek için ya birbirine giriyor ya da yoldan çıkıyor. Kelle koltukta araba kullanılıyor" dedi.

  Kazaya iktidar partisi AKP içinden de büyük tepki geldi. AKP’li Ersönmez Yarbay, yollarda kusurlu görülen Karayolları Genel Müdürlüğü’nü kamuoyunu tatmin edici bir açıklama yapmaya çağırdı. Yarbay, son dönemdeki trafik kazalarına da dikkat çekerek

  BELEDİYE VE KARAYOLLARI

  "Trafik Üst Kurulu acilen toplanmalı, trafik yönetim ve denetiminde gevşeme var" dedi. İçişleri ve Bayındırlık Bakanlıklarının koordineli çalışması gerektiğini belirten Yarbay, Hürriyet’e şunları söyledi:

  "Bu kazayı görenler, yeterli işaret olmadığını, Karayolları’nın kusuru olduğunu söylüyor. Tabii önemli olan Emniyet’in tuttuğu rapor. Ancak her halukárda yollara mıcır serilmesi veya mezar gibi açılan çukurlardan dolayı olan kazalardan belediyeler ve Karayolları sorumludur. Kamu kurumlarında henüz bilinç oluşmadı. Yeterli işaret konmuş bile olsa böyle durumlarda yolun güzergahının değiştirilmesi lazım. Çünkü insanlar dalgın oluyorlar, işaretleri görmüyorlar. Karayolları’nın ne gibi tedbir alındığına ilişkin kamuoyunu doyurucu açıklama yapması lazım."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı