Gündem Haberleri

  Trafik polisi kazalarda bilirkişi oluyor

  ANKARA (AA)
  21.10.2005 - 12:42 | Son Güncelleme:

  Kazaların ardından trafiğin tanzim ve düzenini sağlamak amacıyla 2 kişiden oluşan motosikletli ekipler, kaza tahkiki bilirkişi ekibi olarak görevlendirilecek.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü, Güvenlik Daire Başkanı İsmail Çalışkan, genel müdürlüğün Dikmen binasında düzenlediği haftalık basını bilgilendirme toplantısında, emniyet teşkilatının, AB ile ilgili yürüttüğü çalışmalar ve diğer faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
    
  Pakistan'da meydana gelen deprem felaketi nedeniyle on binlerce insanın öldüğünü, birçok bölge insanının da değişik şekilde etkilendiğini anımsatan Çalışkan, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün personelinden, gönüllü ve bir defaya mahsus olmak üzere 14 Ekim - 30 Aralık tarihleri arasında yardım toplanması talimatını verdiğini ifade etti.
    
  Çalışkan, ayrıca, emniyet teşkilatının, emekli mensuplarına, şehit ailelerine ve üniversite kazanan teşkilat mensubu çocuklarına toplam 173.250 YTL maddi yardımda bulunduğunu anlattı.
    
  Trafik kazalarına zamanında müdahale edilmediği, kazaya karışan vatandaşların bazen 2-3 saat kaza yerinde bilirkişi ekibini beklediği ve kazaların ardından yolların uzun süre trafiğe kapandığı yönünde bazı şikayetler geldiğini belirten Çalışkan, gerekli önlemlerin zamanında alınamamasının, başka kazalara neden olduğunu ve trafik akımını durdurduğunu ya da yavaşlattığını anlattı.
    
  MOBİL EKİPLER

  Bu durumda trafik ekiplerinin kaza yerine ulaşmakta güçlük çektiklerini kaydeden Çalışkan, şöyle devam etti:
    
  “Bu nedenle, trafiğin tanzim ve düzenini sağlamak amacıyla, mobil ekiplere göre hareket kabiliyeti daha yüksek, tıkanan trafikte rahat ilerleyebilen ve tıkanıklığın veya kazanın meydana geldiği bölgeye en kısa sürede müdahale imkanı sağlayan 2 kişilik kapasiteye sahip motosikletlerin kaza tahkiki ve bilirkişi ekibi olarak görevlendirilmesi sağlanacak.
    
  Tek kişilik motosikletli ekiplerimiz ise maddi hasarlı trafik kazalarına anında müdahale ederek, kazayla ilgili gerekli iz ve delilileri belirleyip, muhafaza edecek ve yolu trafiğe açtıktan sonra olay yerine ilk gelen trafik görevlisi ile ortaklaşa kaza tespit tutanağını tanzim edecek.”
    
  İsmail Çalışkan, bu amaçla, diğer illerde trafik hizmetleri bünyesinde çalışır durumda olup da sürücü, personel eksikliği gibi nedenlerle kullanılamayan tüm motosikletlerin faal hale getirileceğini söyledi.
    
  Çalışkan, ayrıca, kaza araştırması ve bilirkişi ekibi olarak görevlendirilen motosikletlerde fotoğraf makinesi ve ihtiyaç duyulacak diğer ekipmanın da bulunacağını ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı