Gündem Haberleri

  Trafik kazasına karşı muskaya sığınıyoruz

  Hürriyet Haber
  11.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE'nin en önemli sorunlarından biri olan ve binlerce insanın ölümüne, trilyonlarca lira maddi hasara yol açan trafik canavarından korunmak için sürücüler, muska, nazarlık gibi inançlardan medet umuyor.

  Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Figen Kalyoncu'nun Emniyet Genel Müdürlüğü'nün de katkılarıyla gerçekleştirdiği, İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Mühendisliği Bölümü'nde doktora tezi olarak kabul edilen araştırmada, sürücülerin trafik kazalarından muskalarla korunmaya çalıştıkları ortaya çıktı. Dr. Kalyoncu, sürücülerin davranış ve tutumlarını etkileyen kişilik yapılarının, trafik kazalarındaki rolünü, 30 ilde, toplam 5 bin 520 sürücü ile görüşerek araştırdı. Araştırmada, sürücüler dua, muska ve nazarlık gibi şeylerin kendilerini kazadan koruyacağına inandıkları söylediler. Sürücülerin yüzde 30'unun hiçbir trafik kazasına karışmadığı belirlenirken, yüzde 50'sinin 1, yüzde 14'ünün 2 ve yüzde 6'sının 2'den çok kazaya karıştığı tespit edildi.

  Araçların kullanış tarzına bakıldığında, 1 defa trafik kazasına karışan sürücüler arasında yüzde 56'sının ticari, yüzde 34.7'sinin özel araç ve yüzde 9.3'ünün de resmi araç sürücüleri olduğu ortaya çıktı. 2 defa trafik kazasına karışanlar arasında ilk sırayı yine yüzde 63. 8'le ticari araç sürücüleri alırken, bunu yüzde 25.2'i ile özel, yüzde 11 ile de resmi araç sürücüleri takip etti.

  Araştırmada, sürücülere kullandıkları araç tipine göre kazaya karışma durumları da soruldu. Buna göre, TIR sürücülerinin yüzde 12.7'sinin trafik kazalarına hiç karışmadığı tespit edilirken, 1, 2 ve 2'den fazla olmak üzere toplam olarak yüzde 87.3'ünün trafik kazalarına karıştığı belirlendi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı