Gündem Haberleri

  Trafik kazaları ve eğitim

  Hürriyet Haber
  04.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  BİR trafik kazasındaki üç temel unsar; Yol, taşıt ve insandır. Trafik kazaları, bu unsurlardan bir veya bir kaçında ortaya çıkan yetersizlik, eksiklik veya hatadan meydana gelir.

  Bu sebeble, yol ve taşıtın iyileştirilmesi, sürücü veya yaya olarak insanın eğitilerek, kurallara tam uymaları, kendilerine düşen sorumluluğu yeterince yerine getirmeleri ve başkalarının haklarına tecavüz etmemeleri, saygılı davranmaları durumunda, kazalar büyük ölçüde azalacaktır.

  Yorgunluk, hastalık, psikolojik durum ve alkollü olma, sosyal yapı, eğitim düzeyi, zeka yapısı, çevre koşullarına uyabilme yeteneği, tecrübe ve bilgi düzeyi, kazalara etken olabilecek özellikler olarak sıralanabilir.

  Ülkemize ait çeşitli yılların istatislikleri, kazalarda, sürücü, yaya ve yolcu olarak, insan davranışlarının yüzde 90-95 dolayında etkili olduğunu ortaya koymaktadır.

  BASININ DESTEĞİ

  Dolayısıyla, yolu ve taşıtı kullanan insan, davranışlarında eğitim, denetim ve ceza uygulaması ile pek çok kazanın meydana gelmesini önlenebilecektir. Trafikte eğitim ise, sürücü eğitimi, yaya eğitimi, denetim yapanların eğitimi gibi, bir çok kişiyi kapsar.

  Yeterli düzeydeki bir trafik eğitimi, kazaların azalması yanında, yollarda hızlı ve sürekli bir trafik akışının sağlanabilmesi bakımında da önemlidir. Yaygın eğitimde en büyük yardımcı, yazılı basın ve TV. ve Radyo'dur.

  Trafik ile ilgili olarak, broşür, kitap, afiş, film Tv. programları, sempozyumlar, seminerler, konferanslar, sergiler ve basının desteği ile ülke genelinde yapılacak olan uzun süreli ve etkin bir eğitimin yararı çok büyük olacaktır.

  Konuk Yazar

  Hülya ATALAY

  UKOME (Ulaştırma Koordinasyon) Şube Müdürü

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı