Gündem Haberleri

  Trafik cezasına Avrupa’dan ders

  Hürriyet Haber
  13.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de 20 milyon Finlandiya’da 28.5 milyar

  Avrupa'da uygulanan trafik cezaları, Türkiye'deki cezaların ne kadar komik olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Finlandiya’da ‘‘Tehlikeli otomobil kullanan’’ bir sürücüye, Türkiye’de aynı cezaya çarptırılan sürücüden tam 1425 kat daha fazla para cezası kesiliyor.

  FİNLANDİYA'da bir sürücüye Ferrari marka otomobilini tehlikeli kullandığı gerekçesiyle yaklaşık 28.5 milyar lira (44 bin 110 dolar) trafik cezası kesildi. Türkiye'de aynı suçun cezası sadece 20 milyon lira.

  BURASI FİNLANDİYA

  27 yaşındaki Jaakko Rytsola'ya, Ferrari 360 Modena marka otomobiliyle trafiği tehlikeye soktuğu ve 40 kilometre olan hız limitini aştığı gerekçesiyle bu ceza verildi. Rytsola ve küçük erkek kardeşi Antti Rytsola'nın, bu yılın başında her biri yaklaşık 196 milyar lira (295 bin dolar) olan iki yeni Lamborghini marka otomobili ithal ettikleri kaydedildi. Finlandiya'da trafik cezaları, suç işleyenin gelirine bağlı olarak kesiliyor.

  BURASI TÜRKİYE

  Türkiye'de tehlikeli araç kullanan sürücülere sadece 20 milyon lira para cezası kesiliyor. Trafik cezalarının yetersizliğinin altını çizen avukat Cengiz Hortoğlu, trafik cinayetlerine 'Dur' demek için, başkalarının hayatını riske sokan insanların cezalandırılması gerektiğini savundu. Hortoğlu, ‘‘Türkiye'de, tehlikeli araç kullanarak insanların hayatını riske sokan sürücülere 20 milyon lira para cezası veriliyor. Bir sürücü aynı suçu İngiltere'de işlese, 2 yıl hapis, sınırsız para cezası, Fransa'da işlese bir yıl hapis 8 milyar 360 milyon lira para cezasına çarptırılıyor. Ülkemizdeki ceza mantığıyla canavarları durduramayız’’ diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı