Gündem Haberleri

  Trafiğe 'akıllı' araba çözümü

  Hürriyet Haber
  08.04.2004 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Avrupalı bilim adamları büyük kentlerin öncelikli sorunlarından olan trafik sıkışıklığını üç tekerlekli, bir metre genişliğinde, iki kişilik ‘akıllı’ arabayla çözmek istiyor.

  Dokuz Avrupa ülkesinin ortak çabaları sonucu geliştirilen ‘Clever’, adını İngilizce ‘şehir ulaşımı için kompakt düşük emisyonlu araç’ ifadesinin kısaltılmasından alıyor. Akıllı arabada, geleneksel otomobillerin güvenliği ve motosikletlerin esnekliğinin tek bir bünyede toplanması hedeflenmiş.

  Tamamen metalden yapılmış bir iskelet üzerine oturan akıllı otomobilin tavanının yüksekliği normal otomobillerinkiyle aynı. İki kişilik aracın yolcu koltuğu ise şoför koltuğunun arkasında yer alıyor. Yüksek hızlarda aracı dengede tutabilmek için özel bir şasi kullanılmış.

  ÇEVRE DOSTU

  Projenin yürütüldüğü Bath Üniversitesi’ndeki bilim adamları sıkıştırılmış doğal gazla çalışan akıllı arabanın normal araçlara göre daha sessiz olduğunu, çevreyi daha az kirlettiğini ve maliyetinin beşti bir oranında daha düşük olduğunu savunuyor.

  Seri üretim için yeşil ışık yakılırsa, yaklaşık 80 km/h hız yapabilen ‘The Clever’ın Aralık 2005’ten itibaren yaklaşık 6 bin 500 sterlinden (16 milyar TL) satılması planlanıyor.

  Akıllı araba projesi üzerinde çalışan mahendis Jos Darling, Clever’ın otomobillerin gelişimi açısından önemli bir adım olduğunu söyledi. Büyük şehirlerde giderek artan trafiğin otomobilleri küçülmeye zorladığını vurgulayan Darling, yüksek manevra kabiliyeti ve küçük boyutuyla Clever’ın mükemmel bir çözüm olduğunu savundu.

  (BBC)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı