GeriGündem Tracey yolcuları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tracey yolcuları

Tracey yolcuları

Atatürk Havalimanı’nda tartıştığı polislerin müdahale ederken nefessiz bırakmakla suçlandığı davada ABD’li kadının kızı ve oğlu duruşmaya katıldı.

ABD’nin Detroit şehrinde yaşayan Tracey Lynn Brown (48), 4 Nisan 2013’te, Özbekistan’ın Taşkent şehrinden İstanbul aktarmalı olarak Chicago’ya uçacaktı. Atatürk Havalimanı’nda polislerle tartışmaya başladı. Tartışma esnasında bir polisin kolunu makasla yaraladı. Koltuğa kelepçelenen Brown, kelepçelerinden kurtuldu. Polisler yüzüstü yatırarak sakinleştirmeye çalıştıkları kadının sırt, bel ve bacağına dizleriyle baskı uyguladı.

NEFESSİZ KALDI

Sağlık görevlilerinin sakinleştirici iğne yaptığı Brown’ın bir süre sonra nabzının atmadığı fark edildi. Kalp masajıyla hayata döndürülen Brown, 18 Nisan’da yaşamını yitirdi. Otopsi raporunda ölümün göğüs ve boyun bölgesine uzun süreli baskı uygulanması ve solunum yapamaması sonucu meydana geldiği bildirildi. 12 polis memuru hakkında ‘yetkisini aşarak kasten yaralama sonucu ölüme neden olma’ suçundan 16 yıl, iğneyi yapan Dr. Mesut Ö. hakkında da ‘taksirle ölüme neden olma’ suçundan 6 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

 

ÇOCUKLARI ŞİKÂYETÇİ

4 duruşmaya bugüne kadar Brown’ın ailesinden kimse katılmamıştı. Eylül ayında Brown’un havalimanındaki görüntülerinin ortaya çıkması üzerine önceki gün Bakırköy 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Brown’ın ABD’de yaşayan kızı Tracey Lynn Shavers Jr. ve oğlu Gregory Brian Shavers Jr. katıldı. Kardeşler sorumlulardan şikâyetçi oldu.

KAPSÜL İNCELENECEK

SANIK avukatlarından Funda Sadıkahmet Alp, ölen Tracey Lynn Brown’ın hastaneye kaldırıldığında anal bölgesinde bir kapsül tespit edildiğini ancak bu konuda Adli Tıp Kurumu’ndan rapor gelmediğini belirtti. Mahkeme Adli Tıp’tan, kapsül şeklindeki cismin incelenmesi sonucunun araştırılarak dosyaya gönderilmesini istedi. 

Tracey yolcuları

Nisan 2013’teki olayın görüntüleri geçen ayın başında çıkmıştı. Görüntülere göre polisler sakinleştirici iğne yaptıktan sonra ABD’li kadının üzerine 17 dakika bastırıyor, nabzının atmadığını fark edince de kalp masajı yapıyorlar.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle