Gündem Haberleri

  Trabzon'da toprak kayması

  DHA
  21.11.2009 - 09:51 | Son Güncelleme:

  TRABZON'un Deliklitaş Mevkii'nde etkili yağışın etkisiyle bu sabah yamaçtan kopan kayalar bir evin üzerine düştü. Evde bulunan ve enkaz altında kalan 2 kişinin hayatını kaybetti.

  EVİN ÜZERİNE KAYA DÜŞTÜ - FOTO GALERİ

  Olay Deliklitaş Mahallesi Acele Sokak'ta saat 07.00 sıralarında meydana geldi. 2 günden bu yana aralıksız devam eden yağış ardından Mustafa Çelebi'ye ait 3 katlı binanın bulunduğu yamaçtan kopan kaya parçaları evin üst katına düştü. Eve 3 ay önce taşındıkları belirtilen 58 yaşındaki Turan Kurt ile eşi 55 yaşındaki Ayşe Kurt enkaz altında kaldı.

  CESETLERİNE ULAŞILDI

  Trabzon’un Değirmendere Mahallesi Acele Sokak’ta üzerine kaya düşen evde oturan Turan Kurt ile eşi Ayşe Kurt’un cesedine ulaşıldı. Cesetlerin kayanın altından çıkarılabilmesi için sürdürülen kırım çalışmaları tamamlandı. Kırılan kaya parçalarını hava yastıklarıyla birlikte kaldırarak altından cesetlerin çıkarılmasına çalışıldığı açıklandı.

  Bu arada aynı evde kalan ve Ayşe Kurt'un yeğeni olan 22 yaşındaki Kadir Demir'in atık karton ve kağıt toplamak için saat 06.30 sıralarında evden çıktığı için faciadan kurtulduğu belirtildi.

  Binanın 2'nci katında oturan ve enkaz altıda kalan Turan Kurt’un kuzeni olan Temel Kurt, sabah saatlerinde büyük gürültü ile uyandıklarını anlatırken, “Kendimizi evden dışarı attık. Evin üst katının kayaların düşmesi sonucu yıkıldığını gördük. Evde 4 kişiydik. Canımızı kurtardık, sonra da polise haber verdik” dedi.

  Ekipler enkaz altında kalan Kurt çiftine ulaşabilmek için çalışma başlattı. Trabzon Valisi Recep Kızılcık ile Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da bölgeye gelerek incelemelerde bulundu. Vali Kızılcık, 2 günden bu yana aralıksız süren yağış nedeniyle kent genelinde sıkıntı yaşandığını belirterek, bazı yerleri su bastığını anlattı. Kızılcık, bölgede tehlike altındaki 4 evin de olası heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltıldığını söyledi.

  Bu arada, yoğun yağış nedeniyle Trabzon’un Moloz mevkinde iki işyerini su bastı. Yağışın getirdiği malzemelerle tıkanan rögarların açılması için çalışma başlatıldı. Moloz kavşağında asfalt delinerek alttan geçen akarsular iş makineleri ile temizlendi. Bu arada yol itfaiye kavşağından ulaşıma kapatıldı. Trafik yeni sahil yolunda verildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi C kapısı önünde her yağışta olduğu gibi yine su birikti ve trafik aksadı. Her iki bölgede de temizlik çalışmaları devam ediyor.

  YOMRA'DA ETKİLİ OLDU

  Trabzon'un Yomra İlçesi'nde Yomra Deresi'nin yükselmesi nedeniyle Yomra- Özdil karayolunun bir şeridi bazı bölgelerdeki toprak kaymaları sonucu ulaşıma kapandı. Aynı güzergah üzerinde bulunan bir ilköğretim okulunun dere kenarında bulunan istinat duvarı çöktü. Dere üzerinde ağaç birikintileri oluştu. Trabzon Valisi Recep Kızılcık, İl Emniyet Müdürü Feridun Boz ile bölgede incelemede bulundu. Yetkilileri arayarak hızlı olmaları yönünde uyaran Kızılcık, vatandaşların da sıkıntılarını dinledi.
  Vali Kızılcık’ın incelemeleri sırasında da dere kenarında küçük toprak kaymaları meydana geldi.

  İşe giden yeğen kurtuldu

  Bu arada aynı evde kalan ve Ayşe Kurt'un yeğeni olan 22 yaşındaki Kadir Demir'in sabah 06.30'da işe gitmek için evden çıktığı ve faciadan kurtulduğu öğrenildi. Turan Kurt'un ise kağıt karton toplayarak gecimini sağladığı belirtildi.

  "Büyük gürültü duyduk, kendimizi dışarı attık"

  Binanın ikinci katında oturan ve enkaz altıda kalan Turan Kurt'un kuzeni olan Temel Kurt, sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandıklarını belirterek, "Kendimizi evden dışarı attık. Evin üst katının kayaların düşmesi sonucu yıkıldığını gördük. Evde 4 kişiydik. Canımızı kurtardık, sonra da polise haber verdik" dedi.

  Olay sonrasında ekipler enkaz altında kalan Kurt çiftine ulaşabilmek için çalışma başlattı. Trabzon Valisi Recep Kızılcık ile Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da olay yerine gelerek incelemelerde bulundu. Vali Kızılcık, iki gündür aralıksız süren yağış nedeniyle kent genelinde sıkıntı yaşandığını belirterek, bazı yerleri su bastığını anlattı. Kızılcık, bölgede tehlike altındaki 4 evin de olası heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltıldığını söyledi.

  Trabzon'da yine akarlar doldu, iki işyerini su bastı

  Bu arada, yoğun yağış nedeniyle Trabzon'un Moloz mevkinde iki işyerini su bastı. Yağışın getirdiği  malzemelerle tıkanan rögarların açılması için çalışma başlatıldı. Moloz kavşağında asfalt delinerek alttan geçen akarlar iş makineleri ile temizlendi. Bu arada yol itfaiye kavşağından ulaşıma kapatıldı. Trafik yeni sahil yolunda verildi. Karadeniz Teknik Üniversitesi C kapısı önünde her yağışta olduğu gibi yine su birikti ve trafik aksadı. Her iki bölgede de temizlik çalışmaları devam ediyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı