Gündem Haberleri

  Trabzon'da Büyükşehir heyecanı

  A.A
  30.05.2011 - 13:35 | Son Güncelleme:

  Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Trabzon'un tüm özellikleri hesaba katıldığında büyükşehir olmaya en layık il olduğunu söyledi.

  Gümrükçüoğlu, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimden sonra Trabzon'la birlikte 11 ilin büyükşehir statüsüne kavuşacağı yönündeki açıklamasını, büyük sevinç ve müjdeyle karşıladıklarını belirterek, “Trabzon tarihi önemi ve stratejik konumu başta olmak üzere doğası, sağlık, eğitim, spor, sanat gibi bir çok alanda gelişmişlik ve başarılar gösteren bir kenttir. Bu başarılar geçmişten günümüze kadar ulaşmıştır. Bunlar dikkate alındığında Trabzon önemli bir kenttir” dedi.

  Trabzon'un tüm özellikleri hesaba katıldığında, büyükşehir olmaya Türkiye'deki iller arasında en layık il olduğunu ifade eden Gümrükçüoğlu, “Büyükşehir olmanın getireceği sorumluluklar ve hizmetin yaygınlığı, şehrimizin tabi güzelliklerini bozmadan gelişmesi, bizim en büyük kazanımımız olacaktır. Bütün Trabzon sınırları içinde altyapıda bir ve beraber, kaynakların daha verimli kullanılmasıyla daha çok hizmetin yapılabildiği, imar düzenlemeleri ve planlamasında da şehri ileri kuşaklara ve bir dünya kenti olarak da tüm dünyaya hediye edip, miras olarak bırakabilmenin yolu açılmış olacak” diye konuştu.

  Gümrükçüoğlu, gerek çarpık yapılaşmaların bundan sonra devam etmemesi, gerekse imar bütünlüğünün yanında altyapı hizmetlerinin daha organize, verimli ve ekonomik olarak hizmete sunulabilmesi yönünden büyük bir sevinç içinde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

  “Çevre düzeni planlamasını yeniden ele alacağız. Ulaşımı dev bir hamle olarak yeniden tüm şehirde planlayacağız. Bütün şehrin tüm sınırları içindeki altyapı hizmetlerini, yani atık ve yağmur sularının düzenlenmesini, aynı zamanda su şebekelerinin ele alınmasını temin etmiş olacağız. Altyapı ile ilgili çalışmalar ağıyla birlikte, sistemli bir biçimde gelişmemizin adımlarını da atmış olacağız. Altyapıda bunları yaparken şehrin tarihine, doğasına, tabi güzelliklerine uygun bir yapılaşma ve imarın temini sağlanacak. Yani nereler konut alanları olacak, nereler ören yerleri olacak, nerelerde tabiat hiç hasara uğratılmadan yapılabilecek yerleşimler, turistik merkezlerin, tesislerin düzenlenmesi ve eğitim yerlerinin planlanması gibi bir bütün olarak Trabzon ele alınmış olacak.”

  Gümrükçüoğlu, kıt ve engebeli arazisi olan Trabzon'un, engebeli arazisini ve sınırlı doğasını çok iyi bir biçimde değerlendirebilme, planlama imkanına kavuşulacağını belirtti.

  TRABZON TSO BAŞKANI HACISALİHOĞLU

  Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Trabzon'un büyükşehir olması konusunun, ekonomik ve şehrin gelişmesi olmak üzere iki boyutu bulunduğunu söyledi.

  Şehrin nüfusunun artmasıyla birlikte alacağı kaynakların artmasının, aynı zamanda şehirde yatırımın gerçekleşmesine sebebiyet vereceğini ifade eden Hacısalihoğlu, “Diğer taraftan işin ekonomik boyutuna etki edecek ve tetikleyecek olan konularda şehrin büyüme alanı daha büyük olacağı için bu alanlardaki kaynaklar büyükşehir belediyesi tarafından değerlendirilecektir. Şehrin gelişmesiyle ilgili tabi merkezi yönetimle birlikte şehrin ilgi alanında olan kısımlarda daha fazla bir yapılaşma ve altyapıya bağlı olarak da gelişme söz konusu olacaktır” dedi.

  Hacısalihoğlu, şehrin tek elden organize edilmesi mantığının gündeme geleceğini belirterek, “Tabi bunlar hep olumlu gelişmeler, olumlu sonuç doğurabilecek konular. Bunun dezavantajı olabilecek konular ise geçiş döneminde insanlarımızın bu duruma alışması olacaktır. Yeniliğe uymada bazı terslikler ve sıkıntılar yaşanabilir” diye konuştu.

  Sınırları çok iyi belirlemek gerektiğine dikkati çeken Hacısalihoğlu, şunları kaydetti:

  “Sınırların belirlenmesi önemlidir. Sınırın dışında da artık yeni yapılanma alanları doğacaktır. Buralar daha revaçta da olabilir. Büyükşehir sınırının dışında revaçta olabilecek bölgeler doğabilecektir. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun kurulması aşamasında masaya çok iyi yatırılıp değerlendirilmesi gerekiyor. Çünkü köyler, ilçeler hatta şehir merkezleri de bu işin içinde olmak suretiyle bir meclis oluşacak, oluşacak mecliste işin detaylı bir şekilde masaya yatırılması gerekiyor. Tabi burada büyükşehir olmakla birlikte eski alışkanlıklarımız ortadan kalkacak. Büyükşehir başkanlığında her şey dönecek, genel sekreterlik çok önemli bir pozisyon kazanacak. Bunun yanında yatırımcı daire kuruluşları amirleri, müdürleri onların elindeki yetkiler çok daha fazla olacak. Önemli olan bürokrasiye boğmadan bu işlerin uygun bir şekilde yürütülmesi olacaktır. Hayırlı olmasını dileriz.”

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı