Gündem Haberleri

  Trabzon şehitliğinde bayramlaşma töreni düzenlendi

  A.A.
  12.10.2007 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, “Bu vatanı bizlere bırakan şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız” dedi.

  Trabzon'da bayramlaşma töreni Bakan Özak, Vali Nuri Okutan, Belediye Başkan Vekili Kemal Kılıç, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen ve diğer yetkililerin katılımıyla Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte yapıldı.

  Vatandaşlarla bayramlaşmanın ardından Kur'an-ı Kerim okundu ve Trabzon Müftüsü Ahmet Bulut şehitler için dua etti. Bakan Özak ve Vali Okutan, daha sonra şehit mezarlarına karanfil bıraktılar.

  Bakan Özak, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Vali Okutan'ın uygulamasıyla kentte ilk kez bayramlaşmanın şehitlikte yapıldığını söyledi.
  Özak, “Milletimizin ve İslam aleminin Ramazan Bayramı'nı kutluyorum. Ramazan ayında son hain saldırılarla kaybettiğimiz 15 şehit var. Acılı günler geçirdik. Terör uluslararası ve çok kısa zamanda çözmemiz gereken bir sorun” dedi.

  Vatanın şehitlerin emaneti olduğunu ifade eden Özak, şunları kaydetti:
  “Hepimiz vatan uğruna şehit olmaya hazırız. Şehit ailelerine başsağlığı dilerken, bir yandan da onlara imreniyoruz. Bir anne evladını kaybetmenin acısını yaşarken, bir yandan da 'Evladım vatana şehit oldu' diyebiliyor. Ne kadar nüfusumuz varsa o kadar şehidimiz var. Bu vatanı bizlere bırakan şehitlerimizi hiçbir zaman unutmayacağız. Birlik ve bütünlüğümüzle terör olaylarının üstesinden geleceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Dikkat edin, Türkiye ne zaman iyi günler görse, yükselişe geçse bu tür olaylar yaşanmaya başlıyor.”

  Bir gazetecinin tezkere çalışmalarına ilişkin sorusuna Özak, şu yanıtı verdi:
  “Tezkere konusunun siyasi ve askeri boyutu var. Bir bölümünü Mecliste çözeceğiz. Türk Silahlı Kuvvetleri dünyanın en deneyimli, tecrübeli askeri gücüdür. Karşımızda düzenli ordu olmadığı için mücadelenin nasıl yapılacağını Genelkurmayımıza bırakmakta yarar var. Askerimiz oraya girer, ancak Irak Hükümetinin ve orayı işgal eden ABD'nin mücadelemizde bize yardımcı olması gerekiyor.”

  Özak, profesyonel ordu konusunda yeni bir adım atılacağını da kaydetti.
  Öte yandan, sivil toplum kuruluşlarının bayramlaşma töreni de şehitlikte yapıldı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı