Gündem Haberleri

  TPAO, Kerkük'te 20 kuyuda sondaj yapacak

  Hürriyet Haber
  14.12.2001 - 14:55 | Son Güncelleme:

  Türkiye Petrolleri A.O (TPAO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Vekili Kenan Veziroğlu, TPAO’nun alt şirketi olan Turkısh Petroleum Company Lımıted’in (TPIC), Kerkük yakınlarındaki Khurmala sahasında, Irak Petrol Bakanlığı North Oil Company (NOC) şirketine, BM onayı ile bedeli karşılığı 20 kuyuda sondaj hizmeti vereceğini bildirdi.

  Veziroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, ‘‘TPAO’nun Kuzey Irak’ta petrol arayacağına’’ ilişkin haberler üzerine, konuya açıklık getirdi.

  TPIC’in, Irak Petrol Bakanlığı’nın BM Programı kapsamında açmış olduğu ihaleye katıldığını ve 20 adet petrol kuyusunun kazılması ihalesini kazandığını bildiren Veziroğlu, şöyle dedi:

  ‘‘Daha sonra NOC ile 22 Ağustos 2000 tarihinde ve buna bağlı olarak Irak Petrol Bakanlığı ile de, 2 Kasım 2000 tarihinde sondaj servis sözleşmesi imzalanmıştır. BM, NOC ile imzaladığımız bu sözleşmeye, 5 Ekim 2001 tarihinde onay vermiştir. Irak Merkez Bankası’nın New York şubesinde akreditif açtırmasından sonra, üç ay içinde projeye başlanacaktır.’’

  ARAMA SAHASI, IRAK’IN KONTROLÜ ALTINDA

  Veziroğlu, sözleşme kapsamında, Irak’ın kontrolü altında bulunan alanda yer alan Kerkük yakınlarındaki Khurmala sahasında, 20 adet petrol kuyusunun sondajının yapılacağını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı