Gündem Haberleri

  Toyotetsu Türkiye, Toyota'ya 35 bin araçlık parça üretiyor

  A.A.
  08.10.2007 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Toyota'nın önde gelen tedarikçilerinden Toyotetsu'nun Türkiye'deki fabrikası, ayda 35 bin araçlık parça üretimi gerçekleştiriyor.

  Toyotetsu Türkiye Başkanı Shinsuke Kondo,  merkezi Japonya'da olan şirketin 14 fabrikası bulunduğunu, bu fabrikalardan 5'inin Japonya'da, 3'ünün ABD'de, 2'sinin Çin'de, birer tanesinin de Endonezya, Kanada, Hindistan ve Türkiye'de bulunduğunu belirtti.

  Kondo, dünya genelinde 8 bin çalışanı olan Toyotetsu'nun Türkiye fabrikasında ise 920 kişinin istihdam edildiğini, bunların 10'unun Japon, kalanının ise Türk olduğunu ifade etti.

  TOYOTA'NIN 3 MODELİNE PARÇA ÜRETİYORUZ

  Toyota Türkiye Fabrikasının 2001'de Kocaeli'nin Gebze ilçesi Şekerpınar beldesindeki Taşıt Araçları Organize Sanayi Bölgesi'nde 25 milyon dolar sermaye ile kurulduğunu dile getiren Kondo, “Fabrikamızda Toyota firmasına gövde parçaları üretiyoruz. Tek müşterimiz olan Toyota'ya sipariş üzerine ayda ortalama 35 bin araçlık parça temin ediyoruz. Bunun 20 bini Yaris, geri kalanı Corolla Verso ve Auris modelleri için üretilmektedir. Yaris modeli için 35, Corolla Verso modeli için 150 ve Auris modeli için de 100 ayrı parça üretimi gerçekleştiriyoruz” dedi.

  Kondo, üretilen parçaların yüzde 23'ünün Fransa ve İngiltere'deki Toyota fabrikalarına, geri kalanının ise Sakarya'daki Toyota fabrikasına gönderildiğini belirtti.

  2007'DE 110 MİLYON AVRULUK CİRO HEDEFLENİYOR

  Türkiye'de ekonominin iyi durumda olduğunu, Toyota Türkiye'nin her geçen gün büyüdüğünü belirten Kondo, “Bu ekonomik durum içerisinde biz de kendi başarı grafiğimizi sürekli artırarak devam etmek istiyoruz. Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Çünkü Türkiye'de iş yapıyorsanız gelişmeleri de takip etmeniz gerekir. 2006'da 100 milyon Avro ciro yaptık. 2007'de 110 milyon Avro ciro yapmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

  Türkiye'nin otomotiv sektörü için iyi bir pazar olduğunu söyleyen Kondo, Japon otomotiv firmalarının uzun yıllar Türkiye'de yatırımlarını devam ettireceklerine inandığını kaydetti.

  Kondo, firma olarak en fazla önem verdikleri konuların başında iş güvenliği ve kalitenin geldiğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı