Gündem Haberleri

  Toyota'da sular durulmuyor

  WSJ
  11.05.2010 - 10:48 | Son Güncelleme:

  ABD’de düzenleyici kurumlar, Pazartesi günü belirli modellerindeki direksiyon problemini açıklamamış olabileceği gerekçesiyle Japon otomobil üreticisi Toyota’ya karşı yeni bir inceleme başlattı.

  ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından başlatılan inceleme, tam da Toyota’nın bu yılın başında milyonlarca aracını geri çağırmasına neden olan aşırı hızlanma problemini bilerek sakladığı iddiasıyla ABD’li düzenleyicilere 16.4 milyon dolar ceza ödemesinden sonra gerçekleşti.

   

  Ulaştırma Bakanlığı şimdi de Toyota’nın 2004 ve 2005 yılllarında 4Runner ve T100 kamyonetlerinde görülen direksiyon problemlerini açıklamakta geç kalıp kalmadığını araştırıyor.      

   

  Sorunun direksiyonlarda kırılma, çatlama şeklinde görüldüğü, bu konuda ABD Ulusal Otoban Trafiği Güvenliği Yönetimi’ne (NHTSA) 21 şikâyette bulunulduğu belirtildi. Şirket Eylül 2005’te sorunlu araçları geri çağırmadan önce herhangi bir ölüm ya da yaralanma vakası yaşanmadığı açıklandı. Bu sorunla bağlantılı olarak toplam 978 bin araç için şikâyette bulunulduğu söyleniyor.

   

  SORUNU SAKLADI İDDİASI 

  NHTSA, Toyota’nın 2004 yılında Japonya’da, benzer bir sorun görüldüğü için Hilux model kamyonetleri de geri çağırdığını açıkladı.

   

  Ulaştırma Bakanlığı ise, o tarihte Toyota’nın ABD’li düzenleyici kurumlara, sorunun sadece Japonya satılan modellerle sınırlı olduğunu söylediğini ifade etti.  

   

  NHTSA ise şirketin 2005’te, direksiyon problemi yüzünden ABD’de de 4Runners ve T100 modellerini geri çağırdığını belirtti. Hatta geri çağırmalardan sonra bile sorunla bağlantılı olduğu düşünülen, yedi kişinin yaralandığı ve üç kişinin de hayatını kaybettiği toplam 15 kazayla ilgili şikâyetlerin geldiğini de ifade etti.

   

  ABD kanunlarına göre, otomobil üreticilerinin güvenlik problemlerini beş gün içinde bildirmesi gerekiyor.

   

  Toyota’dan yapılan bir açıklama da ise şirketin NHTSA’nın inceleme kararından haberdar olduğu ifade edildi ve “Bizden talep edilen bilgileri paylaşmaktan memnuniyet duyarız” denildi.

   

  Toyota’nın bu inceleme kararına 14 gün içinde cevap vermesi gerekiyor.   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı