GeriGündem Toyota ile Ford yarışacak 5.2 milyar dolar gelecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toyota ile Ford yarışacak 5.2 milyar dolar gelecek

Toyota ile Ford yarışacak 5.2 milyar dolar gelecek
refid:6271528 ilişkili resim dosyası

Ford ve Toyota, otomotivde ihracat liderliği için bu yıl daha hararetli bir yarışa girdi.

Son 3 yıldır Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Toyota, Adapazarı’nda üretmeye başladığı yeni modeli Auris’le 2007 yılında 4’üncü kez liderliği hedeflerken, Ford Otosan, "Bu yıl lider biz oluruz" diyor.

TÜRK otomotiv sektörü 2007 yılında ihracatta büyük bir çekişmeye sahne olacak. Son 3 yıldır otomotivde Türkiye’nin ihracat şampiyonu olan Toyota, Adapazarı’nda üretmeye başladığı yeni modeli Auris’le 2007 yılında 4’üncü kez liderliği hedeflerken, Ford Otosan "Bu yıl lider biz oluruz" sloganıyla yola çıktı. İki şirketin liderlik mücadelesi bu yıl Türkiye’ye 5.2 milyar doların üzerinde ihracat girdisi sağlayacak. Liderlik mücadelesine 2008 yılında Renault ve Tofaş’ın da katılmasıyla 4 şirketin toplam ihracat geliri 10 milyar doları aşacak. Corolla Verso’nun ardından Adapazarı fabrikasında Auris modelini üretmeye başlayan Toyota’nın Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Kazuhiro Kobayashi, "Son 3 yılda ihracatta birinci olduk. Bir kez daha birinci olursak bundan oldukça memnun kalacağım" dedi. Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak da, 2007 yılında 2.7 milyar dolarlık ihracat geliri ile listenin ilk sırasında yer almak istediklerini belirtti.

İLK 10’DA 5 OTOMOTİV FİRMASI: Türk otomotiv sektörü ihracatta büyümesini tüm hızıyla devam ettiriyor. Bugün Türkiye’nin en büyük 10 ihracatçısı arasında 5 otomotiv firması yer alırken, bu firmaların ihracat gelirlerinde son 3 yılda yeni modellerle birlikte hızlı bir artış yaşanıyor. İhracat yarışında son 3 yıldır liderliği kimseye bırakmayan Toyota, Adapazarı fabrikasında üretmeye başladığı Auris’in de gücüyle 4’üncü kez liderlik hedefliyor. Toyota’nın liderlik hedefine ise en yakın takipçisi Ford Otosan’dan cevap geldi. Ford Otosan Genel Müdürü Turgay Durak, 2007 yılında toplam 285 bin adetlik üretim ve 200 bin adedin üzerinde ihracat yapmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu yıl yaklaşık 2.7 milyar dolarlık ihracat geliri elde ederek listenin ilk sırasında olmak istiyoruz "dedi.

BİZİ MEMNUN EDER: Toyota’nın Türkiye Genel Müdürü ve CEO’su Kazuhiro Kobayashi ise son 3 yılda ihracat şampiyonu olduklarını hatırlatarak, "Son 3 yılın lideri olmamız tabii bizim ürünümüze de bağlı. Biz şu anda kaliteli otomobil üretmeye konsantre oluyoruz. Bu üretimlerimizle geçmiş 3 yılda birinci olduk. Auris’in de desteğiyle birlikte bir kez daha birinci olursak da bundan oldukça memnun olacağım. Şu anda biz kalitede başarımızı sürdürmek istiyoruz. Bu şekilde birinci olmayı hedefliyoruz" dedi.

TOFAŞ 2008’İ BEKLİYOR: 2006’da Toyota 2.5 milyar dolarla Türkiye’nin en fazla ihracat geliri elde eden ikinci büyük şirketi olurken otomotivde ise 3’üncü kez liderlik koltuğuna oturdu. Ford Otosan ise 2.4 milyar dolarla 2006’da Toyota’nın ardından otomotivde ikinci büyük ihracat geliri elde eden şirketi oldu. Tofaş’ın liderlik mücadelesine 2008’de dahil olması bekleniyor. Bu yıl üretimine başlayacağı Linea ve yıl sonunda Peugeot-Citroen ve Fiat için üreteceği Minicargo ile Toyota ve Ford’un liderlik yarışına Tofaş’da katılacak. Aynı şekilde 2006’da 1.7 milyar Euro ihracat geliriyle üçüncülüğü alan Renault’un da 2007 yılında tepedeki iki şirketi zorlaması bekleniyor.

Orhan: Yüzde 10 büyüyüp 4’üncü sıraya çıkarız

TOYOTA’nın Adapazarı’nda ürettiği ve ’Altın meteor’ konseptiyle tanıttığı Auris modeli 34 bin 800 YTL’den başlayan fiyatıyla satışa sunuluyor. Toyotasa Genel Müdürü İbrahim Orhon, Auris’in de gücüyle 2007 yılında Türkiye’de yüzde 8.5’luk pazar payına ulaşacaklarını belirterek, "Biz bu yıl diğer firmaların aksine otomotiv pazarının yüzde 5, Toyota’nın ise yüzde 10 büyümesini öngörüyoruz. 2007’de Türkiye’nin en çok satan 4’üncü markası olacağız" dedi. Adını Latince ’altın’ anlamına gelen ’aurum’ kelimesinden alan ve Adapazarı fabrikasında üretilen Auris’in İstanbul’da düzenlenen tanıtımında konuşan İbrahim Orhon, Yeni Toyota Auris’in tıpkı adının anlamı gibi ’Altın’ın yüksek kalitesini yansıttığını ve segmentinin ’Altın Çocuğu’ olacağını söyledi. Yeni nesil Toyota Corolla ve Auris modelleri ile C segmentinde liderliği hedeflediklerinin altını çizen Orhon, "2007 yılında 6 bin 300 adetlik Auris satmayı hedefliyoruz. Tüm Auris’leri Adapazarı fabrikasından alacağız" dedi.

Toyota’nın ’Altın Meteor’u 34 bin 800 YTL’ye geliyor

AVRUPALILAR için Avrupa’da tasarlanan ve ’Altın Meteor’ sloganıyla duyurulan Auris, klasik hatchback modellerden boyutlarıyla ayrılıyor. Eni 1760 mm, yüksekliği 1515 mm, uzunluğu ise 4220 mm olan araç, beş kapılı ve iki farklı motorla Türkiye’de satışa sunuluyor. Auris’in 1.4 litre dizel motoru 90 beygir, 1.6 litre benzinli motoru ise 124 beygir gücü ile sınıfındaki en güçlü motorlardan biri olma özelliğini taşıyor. 9 farklı renk seçeneği bulunan Auris’in dikkat çekici iç tasarımında ise küçültülmüş vites kolu, zarif bir şekilde tasarlanmış el freni yer alıyor. Sınıfında ilk kez diğer hatchback modellerden farklı olarak diz hava yastığı da sunan Toyota Auris’te toplam 9 hava yastığı bulunuyor. Euro NCAP testlerinden en üst seviye olan 5 yıldız alan Auris, sağlam gövde yapısı ile tüm yolcularına azami güvenlik sağlıyor. Yeni Toyota Auris’in 1.6 litre benzinli motor seçeneği 34 bin 800 YTL’den, 1.4 litre dizel motoru da 38 bin 200 YTL’den başlayan satış fiyatıyla pazara sunulacak.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle