Gündem Haberleri

  Toyota 1.7 milyon aracını daha geri çağırdı

  Reuters
  27.01.2011 - 09:25 | Son Güncelleme:

  Japon otomotiv devi Toyota, küresel çapta 1.7 milyon aracını daha geri çağırdığını açıkladı. Avensis modelinin de aralarında bulunduğu son vakayla, şirketin 2009'dan bu yana geri çağırdığı araç sayısı 16 milyonu buldu.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

   

  Şirketten yapılan açıklamada, geri çağırma kapsamında benzin pompası sorunu nedeniyle sorun yaşanan 1.34 milyon adet aracın yer aldığı belirtildi. Bu araçlar içerisinde Japonya'da satılan Noah minivan ile dünya genelinde satılmış 141 bin adet Avensis modeli araç bulunuyor.

   

  Toyota Sözcüsü Shiori Hashimoto, şimdiye kadar tek bir sorundan kaynaklanan en büyük ikinci geri çağırma olduğunu ifade ederken, son altı yılda görülen en büyük vaka olduğuna işaret etti.

   

  Otomobil satış adedi bakımından 2010'da da liderliği bırakmayan Toyota aynı zamanda, yakıt basıncı sensorundaki arıza nedeniyle dünya genelinde satılmış 335 bin adet Lexus modelini de geri çağırdığını duyurdu.

   

  Bu geri çağırmaların, geçtiğimiz dönemde fren pedalı sorunu nedeniyle kalite tarafında eleştirilere maruz kalan Toyota üzerindeki baskıları artıracağı belirtiliyor.

   

  2010'da 8 milyondan fazla araç satışıyla ABD'li General Motors'u geride bırakan Toyota, bu dönemde ABD'de satışları düşen tek büyük otomobil üreticisi olmuştu.

   

  Toyota hisseleri açıklamadan sonra yüzde 2 geriledi.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı