Gündem Haberleri

  ‘Totaliter parti’ sorusu kızdırdı

  Hürriyet Haber
  03.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisine, “Totaliter bir partiden geliyorsunuz” diyen Hollandalı gazeteciye, sert tepki gösterdi. Davutoğlu, “Totaliter ne demek, terminoloji olarak. Bunu kullandığınız zaman ya Türkiye hakkında ya da Türkiye’nin politik yapısı hakkında hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir. Dolayısıyla bu soruya cevap verme gereği duymuyorum. Avrupa entegrasyonu sürecinde ben başka bir siyasi grup veya parti hakkında yorum yapmak istemem” dedi.

  Davutoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal ile Türkiye-Hollanda Konferansı 4’üncü Toplantısı kapsamında görüştükten sonra Dışişleri Bakanlığı’nda ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, basın toplantısında şunları söyledi:

  Irkçılıktan kaygı duyuyoruz

  “Hollanda parlamentosunda Türk kökenli 5 milletvekili var. Ancak Avrupa’da yükselen ırkçılıktan ciddi şekilde kaygı duyuyoruz. Birlikte göç ve entegrasyon meselelerini ele alıp, Avrupa’da yabancı düşmanlığının Avrupa değerlerine zarar vermesini engellemeliyiz. Oradaki vatandaşlarımızın Türkçe’yi öğrenme hakları, kültürel haklarını sürdürebilme yönünde yapılabilecek çalışmalar konusunu kendisiyle son derece samimi bir şekilde ele aldık. Toplumlarda yabancı karşıtı hareketler görülebiliyor. Türkiye’nin karşı karşıya olduğu terör sorununda ve küresel terör konusunda birlikte tavır almaya karar verdik.”

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in eylülde görevi bırakacağına yönelik açıklamalarını değerlendiren Davutoğlu, şöyle konuştu: “Önemli olan Mısır halkının geleceği konusunda kendi taleplerini gündeme getirebilmesi ve taleplerin yerine getirilmesi. Mısır halkı, daha çok özgürlük istediğini günlerdir açık bir şekilde ifade ediyor. Taleplerin karşılanacağına dair halka net mesajlar verilmeli.”

  Mısır’a sessiz kalmadık

  Mısır’da yaşanan kriz karşısında İsrail’in baskılarıyla AB’nin ve Hollanda’nın sessiz kaldığı yönündeki iddiaları yalanlayan Rosenthal ise “Mısır geçiş dönemine ihtiyaç duyuyor. Bu geçiş de adil ve özgür bir seçime dayanarak gerçekleştirilmeli” dedi. Rosenthal, AB’ye üyelik konusunda da, “Biz bütün aday ülkelerin aynı kriterler çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini başından beri savunuyoruz. Katı ve adil değerlendirme yapılmalı, vize konuları bu çerçevede değerlendirilmeli” diye konuştu. Hollanda’da partiler arasında İslam’a bakış konusunda ayrılıklar olduğunu hatırlatan Rosenthal, dinleri yüzünden insanlara karşı ayrımcı hareketin mahkemelere intikal ettiğini belirtti.

  Ankara soğuğu üşüttü

  DIŞİŞLERİ Bakanı Davutoğlu, Hollanda Dışişleri Bakanı Uri Rosenthal’i bakanlık kapısında karşıladı. Havanın soğuk olması nedeniyle boynunda kaşkol ile aracından inen Rosenthal basına poz verdikten sonra hemen içeri girdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı