Gündem Haberleri

  Toskay: Tıbbi müdahalede kararlıyız

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Tunca Toskay, cezaevlerinde devam eden ölüm oruçları için tıbbi müdahale yapılması konusunda hükümetin bütün tedbirleri almakta kararlı olduğunu söyledi. Toskay, mahkumların rızası olmadan tıbbi müdahalede bulunamayacaklarını açıklayan doktorlara yönelik olarak da "insan hayatı söz konusu olduğu için, müdahale etmeyii kabul etmeleri gerekir" dedi.

  Ceylan Intercontinental Hotel'inde, ''Türkiye'de Bireysel Gelir Dağılımı ve Yoksulluk-Avrupa Birliği ile Karşılaştırma'' başlıklı raporun kamuoyuna sunulduğu toplantının ardından soruları yanıtlayan Toskay, ölüm orucu eyleminin çok üzüntü verici bir olay olduğunu kaydetti.

  İnsanların ölümle karşı karşıya kalmasının yaşadığımız çağda hiç kimsenin kabulleneceği bir iş olmadığını kaydeden Toskay, ''Ancak Türk cezaevlerindeki özel şartlar da hepimizin malumu. Burada cezaevindeki şartların, doktorların ölüm orucunda olan kişilere müdahalesini kolaylaştırıp kolaylaştırmadığını veya imkan dahilinde bulundurup bulundurmadığını da düşünmek lazım'' dedi.

  Eylem sürdüren mahkumlar müdahaleyi kabul etse bile etraflarındaki çevre şartlarının bu müdahale imkanını verip vermeyeceğinin düşünülmesi gerektiğini dile getiren Toskay, ailelerin de bu kişilerin eylemi sona erdirmeleri konusunda çok duyarlı ve etkili müdahalede bulunmalarının faydalı olacağını söyledi.

  Toskay, ''Tıbbi müdahale yapılması için hükümet bütün tedbirleri almakta kararlı. Bu arada doktorlarımızın da müdahaleyi, insan hayatı söz konusu olduğu için kabul edip, onların da birlikte çalışmalarının büyük önem taşıdığını düşünüyoruz'' dedi.

  Ölüm orucundaki kişilere devlet olarak tıbbi müdahalede bulunup bulunmamalarının yalnızca kendilerine bağlı bir olay olmadığını da belirten Toskay, ''Bu arada ölüm oruçlarının da hangi şartlarda başlayıp devam ettirildiği de bir soru işareti teşkil ediyor'' diye konuştu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı