Gündem Haberleri

  Torul'da baraj gölünde korkutan kirlilik

  Hayati YALÇIN/TORUL (Gümüşhane), (DHA)
  05.05.2010 - 11:21 | Son Güncelleme:

  GÜMÜŞHANE’nin Torul İlçesi’ndeki baraj gölünün yüzeyinin bir bölümünün siyaha yakın renk alması çevrede endişe yarattı. Yapılan incelemede, göl yüzeyinde oluşan koyu renk tabakasının doğal nedenlerden kaynaklandığı belirlendi.

  Torul’un Çamlıca Mahallesi ile Budak Köyü arasındaki alanda, baraj gölü yüzeyinde siyaha yakın koyu renkli bir tabaka oluştu. Çevrede yaşayanların endişelenmesine yol açan gelişme üzerine Gümüşhane İl Çevre Müdürlüğü inceleme başlattı. İncelemenin ardından konuyla ilgili açıklama yapan Çevre Müdür Vekili Nuriye Yıldız, olayın tamamen doğal nedenlerden kaynaklandığını söyledi. Yıldız, “Olayın görülmesi sorasında teknik personelimiz baraj gölünden iki kez numune alarak inceleme yaptı. İnceleme sonrasında herhangi bir atık maddeye rastlanmadı. Mühendis arkadaşlar yüzeydeki siyahlığın, baraj gövdesinin sıklaştırılmasında kullanılan bentonit ya da kil olarak bilinen maddenin yüzeye çıkmış olmasından kaynaklanmış olabileceğini bildirdi. Baraj gölünde oluşan siyahlığın mikrobiyolojik veya herhangi bir çevresel atıkla ilgisi yok” dedi. Torul Belediye Başkanı MHP'li Selami Bostan da, baraj gölü yüzeyinde oluşan siyahlığın geçen yıl içinde de kısa süreyle yaşandığını ve bir süre sonra da yine kendiliğinden kaybolduğunu söyledi.

  Diğer taraftan, Vauk Dağı’ndan doğarak Gümüşhane’yi geçen Harşit Çayı’nın taşıdığı özellikle plastik şişeler de Torul baraj gölü çevresinde birikerek çirkin görüntülere yol açıyor. İlçe sakinleri, Kaymakamlığın göl çevresinin temizlenmesi için girişimde bulunması istiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı