Gündem Haberleri

  Torpili engellemek için sınava kameralı denetim

  Hürriyet Haber
  21.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yetenek sınavıyla öğrenci alan Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, torpilin önüne geçmek sınav salonuna kamera yerleştirdi. 4 bine yakın öğrencinin başvurduğu sınavda herhangi bir kayırma ya da torpil olasılığını önlemek için okulun müdürü Prof. Dr. Vural Akarçay, milyonlarca lira tutarında bilgisayar ağı ve kamera sistemi oluşturdu. Her salona bir kamera yerleştiren Prof. Dr. Akarçay, ‘‘Bu tür sınavlarda bazen hatalar oluyor. Hakkının yendiğini söyleyen, itiraz eden öğrencilere hemen görüntüleri seyrettiriyoruz. Adil bir seçim olduğunu görüyorlar’’ dedi.

  Geçen hafta yapılan tam 4 sınavda başarılı olan 3 bin 777 öğrenciden ancak 280'i kaydını yaptırabilecek. Kıyasıya mücadelenin yapıldığı sınav öncesi önlemlerini alan Prof. Dr. Akarçay, ‘‘Bu yıl sınav salonlarını bilgisayarla donattık. Bu yıl sınava giren tüm öğrencilerin hakkaniyetle okula girmelerini sağlamak için her türlü çareye başvurduk. Amacımız, hakkı olanın okulumuza kaydını yaptırmasıdır. Bunu da gerçekleştirmek için gecemizi gündüzümüze kattık’’ diye konuştu.

  Özel Yetenek Giriş Sınavı'nın ilk basamağını bilgisayarla donatılan 4 ayrı standta yaptıklarını açıklayan Prof.Dr. Vural Akarçay, şunları söyledi:

  ‘‘Öğrencilerin yaptığı hareketler bilgisayarla izlendi. Puanlamayı da bilgisayar yaptı. Bu sınavda hiçbir şaibeye yer bırakmadık. Örneğin, öğrencinin çeviklik sınavında kaç saniyede bu hareketi yaptığı saptandı. Bu bilgiler ana bilgisayara geçti. Bilgisayardan kaç saniyede koştuğu, kaç hareket yaptığı ortaya çıktı. Alınan puanlar, standar puanlarla çarpıldı ve sıralama yapıldı.’’

  Öğrencilerin sınavlarda aldığı puanlar belirlendikten sonra ÖSS ve Ortaöğretim Başarı Puanı'na göre sıralama yapılacak.

  Görüntüler izlettirildi

  Sınavın ilk günü salonda çekilen görüntüler, büyük ekranla salon dışında bekleyen ailelere izletildi. Salon içinde kurulan kamera sayesinde, dışarıda heyecan içinde bekleyen veliler, çocuklarını izleme fırsatı buldular. Omkul Müdürü Prof. Dr. Vural Akarçay, bununla da yetinmeyerek, her 5 dakikada bir, 5 aileyi sınavı izlemek için davet ettiklerini vurguladı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı