Gündem Haberleri

  Toroslara sedir ağacı

  Hürriyet Haber
  27.09.2005 - 11:34 | Son Güncelleme:

  Toroslardaki orman alanlarını, ekonomik değeri yüksek sedir ağaçlarıyla yeşertmek için geçen yıl başlatılan çalışmalarda başarılı sonuç alındığı bildirildi. Toros Dağları'na sedir tohumu ekim kampanyası kapsamında, 5 bin 377 hektar alana 2.5 milyar sedir tohumu attıldı.

  Mersin Orman Bölge Müdürü Nihat Öz, geçen yıl Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin katılımıyla Mersin'in Aslanköy Beldesi'ne bağlı Kekik Koyağı mevkiinde başlatılan Toros Dağları'na sedir tohumu ekim kampanyası kapsamında, 5 bin 377 hektar alana 2.5 milyar sedir tohumu attıklarını anımsattı.

  Yaklaşık 2 milyon YTL harcanan ve yüzlerce orman köylüsünün görev aldığı kampanyada, en büyük endişelerinin gün ışığına çıkan fidanların yaz sıcağından etkilenmesi olduğunu belirten Öz, şunları söyledi:

  “Bugün gelinen noktada, ektiğimiz tohumların tamamına yakınının sıcaktan etkilenmediği gördük. Tahminlerimize göre 2 milyar civarında sedir fidanımız oldu. Bu, çok büyük bir başarı. Çünkü, fidanlıktan daha kaliteli olarak kök sistemi ve üst tarafı sağlıklı fidanlar elde ettik. Sedir, ilk yıllarda kök sistemini geliştiren bir ağaç türü olmasıyla birlikte su ve besin maddesiyle buluşarak kendisini emniyete alan bir ağaç.

  Bu fidanların bugüne kadar emniyetle ve kurumadan gelmesi, bundan sonra da kuruma ihtimalini ortadan kaldırıyor. Çünkü havalar soğumaya, bölge yağış almaya başladı. Böylelikle yaptığımız çalışma, hedefine tam olarak ulaştı. Toprak kalitesi yüksek olan yerlerde çok daha boylu fidanlar tespit edildi.”

  ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

  Bu çalışmayı gelecek yıldan itibaren devam ettireceklerini belirten Öz, “Sedirde tohum yılı 3 veya 5 yılda ortaya çıkıyor. Bu yıl tohum açısından sıkıntı yaşanıyor. Önümüzdeki yıl bazı vadilerimizde bol tohum elde edileceği görülüyor” diye konuştu.

  Torosların, göçerlere binlerce yıl yurtluk yapmış bir bölge olduğunu ifade eden Öz, şunları kaydetti:

  “Dolayısıyla göçerler, ormanlarda ağaçların dalını keserek hayvanlara yedirmiş, gövdesini kesmiş ısınmış, böylelikle yok edilmiş. Bu sahaları, potansiyel saha olarak adlandırıyoruz ve bölgede geniş bir alana yayılıyor. Önümüzdeki yıl bu nitelikte 3 bin 500 hektar alanda ekim çalışması planladık. Bölgemizde, bu durumda olan yaklaşık 100 bin hektarlık alanda daha ağaçlandırma yapacağız. Bunun için uzun bir sürece gerek var.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı