Gündem Haberleri

  Toronto’ya Tahrir damgası

  TORONTO (AA)
  18.09.2013 - 00:38 | Son Güncelleme:

  Bu yıl 38’incisi düzenlenen Toronto Uluslararası Film Festivali (TİFF) sona erdi.

  Yarışma içermeyen festivalde, Hüsnü Mübarek’in devrildiği Mısır’daki Tahrir ayaklanmasını konu alan ‘The Square’ filmi, halk jürisince ‘en iyi belgesel’ ödülüne layık görüldü. Mısır asıllı Amerikalı film yapımcısı Jehane Noujaim’in gerçekleştirdiği The Square, Mısır’da Mübarek rejimine karşı başlatılan ayaklanma ve sonrasında yaşananların gerçek görüntülerinden oluşuyor. 2011 yılı ocak ayından itibaren 2.5 yıl boyunca ekibiyle birlikte binlerce saatlik çekim gerçekleştiren Jehane Noujaim’in eseri, festivali izleyen sanatseverlerce en iyi belgesel olarak oylandı.
  Perdelerini WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’nin hayatını konu alan ‘The Fifth Estate’ filmi ile açan 38. Toronto Uluslararası Film Festivali’nde (TİFF) halk jürisi, en iyi film ödülüne ise başrolünü Brad Pitt’in oynadığı yapımcılığını ve yönetmenliğini İngiliz film yapımcısı Steve McQueen’in gerçekleştirdiği ‘Bir Kölenin 12 Yılı’ (12 Years a Slave) filmi aldı. Gala ve özel gösterimlerde yüzlerce filmin sinemaseverlerle buluştuğu TİFF için Toronto’ya aralarında, Jeniffer Aniston, George Clooney, Nicolas Cage, Brad Pitt, Meryl Streep, Atom Egoyan, Hugh Jackman ve Robert Redford’un da bulunduğu yüzlerce ünlü yıldız ve yönetmen geldi.

  OSCAR HABERCİSİ

  Geçmişte Oscar ödülü kazanan birçok filmin ilk gösteriminin yapıldığı festival olması sebebiyle ‘Oscar Habercisi’ olarak da nitelendirilen Toronto Uluslararası Film Festivali, son gün perdelerini, Dan Schechter’ın ‘Life of Crime’ ve Elmore Leonard’ın ‘The Switch’ filmleriyle kapattı. Festival gelecek yıl 4-14 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı