Gündem Haberleri

  Töreye uyun

  Hürriyet Haber
  11.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  FP delegelerini kongre öncesi konutuna çağıran Erbakan, partinin töresi olduğunu belirterek, itaat edilmesini istedi. Erbakan, ‘‘Genel Başkanı istişare ile belirler tebliğ ederiz, siz de seçersiniz’’ diye konuştu.

  Biz belirleyelim siz seçin

  NECMETTİN Erbakan, Balgat'taki konutuna çağırdığı FP delegelerine, Peygamberin hayatını anlatıp, ‘‘İtaat edin’’ dedi. FP'de de ‘töre’ olduğunu belirterek, ‘‘Genel Başkanı istişare ile belirler tebliğ ederiz, siz de seçersiniz’’ diyen Erbakan, Peygamberin Uhud Savaşı'nı, bazı askerlerinin itaatsizliği yüzünden kaybettiğine dikkat çekti.

  Balgat'taki konutuna çağırdığı milletvekili, teşkilat yöneticisi ve delegelerden, Genel Başkan Recai Kutan'ı desteklemelerini isteyen Erbakan, şöyle dedi:

  ‘‘Bizim de töremiz, geleneğimiz var. Abdullah bizim çocuğumuzdur, ama daha çok gençtir, toydur. Nefsine hakim olamadı. Gençliğinin, acemiliğinin kurbanı oldu. Öyle tabanın teşvikiyle, arkadaşların teşvikiyle partiye başkan olunmaz. O zaman herkes ben de başkan olacağım hevesine kapılır, yarışa girer. O zaman da partinin birliği beraberliği bozulur, diğer partilerden farkımız kalmaz. Partinin başkanı istişare ile belirlenir, belirlenen isim tebliğ edilir, herkes de ona oy verir. Kongreye iki listeyle gidilmesi yanlıştır. Herkes aklını başına toplamalıdır. Geleneği bozmayın, yeni adet çıkarmayın.’’

  Erbakan, önceki akşam çağırıp bir saat görüştüğü yenilikçi kanada yakınlıklarıyla tanınan Ankara delegelerine de, Peygamberin Mekke'den Medine'ye göçü ve Uhud Savaşı'ndan örnekler vererek, ‘‘İtaat edin’’ dedi ve şöyle konuştu:

  ‘‘Resulullah, Uhud Savaşı'nda okçularını dağın yamacına yerleştirip, ‘sizi alıcı kuşlar da alsa, zafer de kazansak, hepimiz şehit de olsak buradan ayrılmayın' dedi. Savaş tam Müslümanların zaferiyle sonuçlanırken, bu askerler kendilerine söyleneni unutup yerlerinden ayrıldılar. Düşman da bunun üzerine dağı ele geçirip savaşı kazandı. Resulullah, Mekke'den Medine'ye giderken Hazreti Ali'ye ‘benim yatağıma yat' dedi. Hazreti Ali de ölüm tehlikesi bulunmasına rağmen itaat edip yatağa yatıyor. Resulullah'ın bazı sözlerinden kuşku duyan bazı Müslümanlar, Hazreti Ebubekir'e gidip, ‘Resulullah, Allah ile görüştüğünü söylüyor, siz ne diyorsunuz?' diye sorduklarında, Hazreti Ebubekir, ‘Resulullah ne diyorsa doğrudur' dedi.’’

  Erbakan'ın yakın arkadaşı İstanbul Milletvekili Süleyman Arif Emre de, FP'nin yayın organı Milli Gazete'deki dünkü köşesinde, FP'nin durumu için ‘savaş hali' benzetmesinde bulunarak, ‘‘Anayasanın 78'nci maddesine göre, eğer savaş hali varsa genel seçimlerin bile ertelenebileceği kabul ediliyor. Savaş hali dış tehdittir. Bu tehdit zail oluncaya kadar demokratik prensiplerin gereği dahi olsa iç çekişmelere cevaz verilmesini mahzurlu görüyor da ondan’’ dedi.

  Delegelerin yarısından boykot

  ERBAKAN'ın, önceki akşam Balgat'taki konutuna Ankara delegelerini çağırdığı, ancak delegelerin yarıya yakınının tepki göstererek gitmediği ortaya çıktı. Ankara'daki toplam 56 delegenin 25 kadarının Erbaran'ın davetine uymayarak gitmediği bilgisi, Pazar günü büyük kongresine hazırlanan FP'nin kulislerine bomba gibi düştü.Gitmeyenler arasında 3'üncü liste çıkarma hazırlığında olan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile İl Başkanı Ersönmez Yarbay da yer aldı. Gökçek, ‘‘Bana böyle bir davet gelmedi, gitmedim’’ derken, Yarbay da aynı gece katıldığı bir televizyon programını mazeret gösterdi.

  Gelenekçiler, çarşaf listeyi tüzük değiştirerek önledi

  FP yönetimi, yenilikçi kanadın gündeme getirdiği ‘çarşaf liste’ önerisinin önünü kesmek ve ‘liste çiziklerini’ önlemek için gizlice parti tüzüğünü değiştirdi. Gelenekçi kanadın ağır topu Oğuzhan Asiltürk'ün girişimiyle, yenilikçi kanattan habersiz Kurucular Kurulu'ndan geçirilen düzenlemeyle, Kutan'ın listesinde delegelerin bazı isimleri çizmelerinin önü de kesildi. Güneydoğulu delegelerin girişimiyle, Kutan'ın listesinde yer alacak isimlerden Asiltürk ve Fehim Adak ile Genel Başkan Yardımcıları Ali Gören, Ertan Yülek ve Lütfü Esengün ile Genel Sekreter Turhan Alçelik'in isimlerinin çizilmesi planlanıyordu. Tüzükte yapılan bir başka değişiklikle de, her üçü de yenilikçi kanattan olan Grup Başkanvekilleri Bülent Arınç, Abdüllatif Şener ve İsmail Kahraman'ın, Başkanlık Divanı'ndaki asil üyelikleri ‘müşahid üyeliğe’ dönüştürülerek, oy hakları ellerinden alındı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı