Gündem Haberleri

  Törende AK Parti MHP gerginliği

  Yüksel MENEKŞE/TOKAT, (DHA)
  30.05.2011 - 17:46 | Son Güncelleme:

  Tokat’ın Çevreli Beldesi’nde gölet açılışına katılan AK Parti ve MHP milletvekili adayları, kürsüdeki konuşmalarında sırasında birbirleriyle siyasi tartışmaya girdi. Meclis’teki kavgaları aratmayan tartışmaya müdahale eden Vali Şerif Yılmaz, her iki vekili de sakin olmaya davet etti.

  Tokat İl Özel İdare bütçesiyle yapılacak olan Çevreli Beldesi Sulama Göleti’nin temeli, bugün düzenlenen törenle atıldı. Törene Vali Şerif Yılmaz, AK Parti Tokat Milletvekili ve vekil adayı Zeyid Aslan, AK Parti eski milletvekili Osman Demir, MHP Tokat Milletvekili ve vekil adayı Reşat Doğru, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

  Törende ilk konuşmayı yapan MHP Tokat Milletvekili Reşat Doğru, yapılacak göletin önemine değindi, ardından AK Parti’nin icraatlarını eleştirdi. Doğru şöyle konuştu: "Türkiye’de PKK terör örgütü var. İstanbul’da isyan, patlamalar olmaktadır. İnsanların umutları kırılmaktadır, Türkiye yok olmaya doğru süratli bir şekilde gitmektedir. Türkiye zor durumdadır. Çiftçi 2002 yılında 14 kilo pancarla bir litre mazot alıyordu. Şimdi ise 45 kilo pancarla 1 litre mazot alıyor. Tokat sigara fabrikası dahil olmak üzere birçok fabrika satılmıştır."

  Daha sonra kürsüye gelen AK Parti Milletvekili Zeyid Aslan ise, MHP’li Doğru’nun eleştirilerine sert bir üslupla cevap verdi. Aslan, şunları söyledi:

  "Bu millet, memurunun maaşını ödeyebilmek için ülke ülke dilendiği günleri hatırlıyor. Kimin döneminde? MHP’li Reşat Doğru’nun bakanlık yaptığı dönemde. Bugün burada konuşup da o gün bakanlık yapanların döneminde. Sigara fabrikası satılmış. Kim sattı? Yıl 2001. Fabrikanın Özelleştirme İdaresi’ne devredilmesinin altındaki imza kimin sayın Doğru? Bu ülkede iktidar oldukları dönemde idam kararı verilmiş Öcalan’ı, terörist başını asamayanların, dosyasını sümen altına atanların bugün Türkiye’de terörden bahsetmeye hakları yoktur."

  Aslan’ın bu sözleri üzerine alanda gerginlik yaşandı. MHP’li Doğru, protokolde oturduğu yerden ayağa kalkarak AK Parti’li Aslan’a tepki gösterdi. AK Parti’li Aslan, "Ben seni saygı ile dinledim, saygıyla dinleyeceksin. Burası Çevreli’nin er meydanı. Konuşuyorsan bilerek konuşacaksın" diye bağırdı. Kürsüye son olarak çıkan Vali Şerif Yılmaz ise vekilleri sakin olmaya davet ederek, "Burada bir güzelliği paylaşmak için bir araya geldik. Herkesin sakin olması lazım. Herkes oturduğu yerde dinlesin. Varsa itirazı söylesin ama bunu bu şekilde yapmak, bize, bu millete yakışmıyor" dedi. Taraflar Vali Yılmaz’ın bu konuşmasının ardından sakinleşti.

  MHP’DEN VALİ YILMAZ’A DA ELEŞTİRİ

  Tokat’ın Çevreli Beldesi’nde İl Özel İdaresi tarafından yaptırılacak sulama göletinin temel atım töreninde AK Parti Milletvekili Zeyid Aslan ve MHP Milletvekili Reşat Doğru arasındaki gerginliği değerlendiren MHP İl Başkanı Murat Polat, Vali Şerif Yılmaz’ı eleştirdi. Polat yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  "Sayın Valimizin hakemlik görevini iyi yaptığını düşünmüyoruz. Seçime çeyrek kala resmi açılışlar yapılıyor. Bu açılışlara sadece AKP’li vekiller davet ediliyor ve bu açılışlar AKP’nin siyasi şovuna dönderiliyor. Bunlar yabancı olduğumuz görüntüler değil. Referandum çalışmalarında da sayın Zeyid Aslan nerede bir siyasi propoganda yapıyorsa, sayın Vali de yanında muhakkak bulunmuştur. Toplu yemekler verilmiştir, toplu açılışlar yapılmıştır. Aynı görüntüleri bu seçimlerde de yaşamaktayız. Sayın valimizi kendimizin de valisi olarak görmek istiyoruz ve hala da öyle düşünüyoruz."

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı