Gündem Haberleri

  Töre komisyonunda ’töresiz’ rapora itiraz

  Nuray BABACAN / ANKARA
  02.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TBMM Töre ve Namus Cinayetlerini Araştırma Komisyonu’nun taslak raporu tartışma yarattı. CHP’li üyeler, öneriler bölümünde töre cinayetleri ve feodal yapı başta olmak üzere, bir çok konunun es geçildiğini belirterek, itiraz ettiler.

  Üyeler, önerilerini komisyona bildirecek, metin yeniden kaleme alınacak. Taslak raporda yer alan bazı çarpıcı öneriler şöyle:

  Cinsel ayrımcı politikalar, yasal düzenlemelerden kaldırılmalıdır. Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması bir devlet politikası haline getirilmelidir.

  Kadın konuk evlerinin sayısı artırılmalı, ensest faillerinin rehabilitasyonu için merkezler oluşturulmalıdır.

  Kent planlamasında sokak ve parkların iyi aydınlatılması sağlanmalı, telefon kulübelerinin sıklaştırılması gibi daha duyarlı bakış açıları geliştirilmeli.

  Kadına yönelik şiddete karşı bir ulusal plan oluşturulmalı.

  Sağlık görevlileri, yargı mensupları, öğretmenler sosyal hizmet uzmanları, kolluk kuvvetleri için eğitim programları düzenlenmelidir. Askerlikte erkeklerde zihniyet dönüşümünü sağlayacak eğitim verilmelidir.

  Alo şiddet hattının 24 saat hizmet verebilir kılınması gerekmektedir. Cinsel suç mağduru çocukların beden muayenelerinin gecikmeksiniz yapılabilmesi için özel bir sistem oluşturulmalıdır.

  Şiddete uğrayan kadın ve çocuklar sosyal yardımda öncelikli olmalı.

  TCK’nın nitelikli adam öldürme suçunun ele alındığı 82. maddesinin ’töre saikiyle’ işlenen cinayetlerle ilgili bölümüne ’namus saikiyle’ işlenen suçlar eklenmelidir.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı