Nuran'ın ömrü yasaya yetmedi" />
Gündem Haberleri

  ‘Töre cinayetleri yasayla engellenemez’

  Ankara
  28.04.2004 - 14:31 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Güldal Akşit, töre cinayetlerinin yasal düzenlemelerle ortadan kaldırılacak bir sorun olmadığını belirterek, toplumun bu konuda eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledi.
  Nuran'ın ömrü yasaya yetmedi

  İsveç’li ekip inceleme için Diyarbakır’a gelecek

  Güldal Akşit, ''Özürlülere Yönelik Proje Yarışması''nın tanıtımı için Başbakanlık'ta düzenlenen toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

   

  İstanbul'da tecavüze uğrayan 14 yaşındaki N.H.'nin ailesi tarafından öldürülmesi konusunda Akşit, olay hakkında inceleme başlatıldığını bildirdi.

   

  Akşit, bu tür sorunların bir kalemde düzelebilecek sorunlar olmadığını belirterek, ''Sadece kağıt üzerinde yasal düzenlemeler yaparak, ortadan kaldırılacak sorunlar değil. Bundan önceki cinayette de aynı şeyleri söylemiştik. Bunun içinde gerekli araştırmaları yapıyoruz. Sebebi nedir, neden bu noktaya gelinmiştir konusunda... Ancak yasal düzenlemeler caydırıcı olması bakımından çok önemlidir'' diye konuştu.

   

  Toplumsal bilincin geliştirilmesinin daha önemli olduğunu vurgulayan Bakan Akşit, biz burada bunları söyleyelim, ama diğer taraftan da töre cinayeti diye adlandırılan bu tür olayların bölge ve şehirlerde ekonomik sıkıntı ve göç nedeniyle yaşandığını ifade etti. Akşit, şöyle devam etti:

   

  ''Temelinde aynı olaylar, aynı şeyler var. Dolayısıyla yapacağımız araştırmadan farklı sonuç çıkacağını sanmıyorum, ama bu konudaki çalışmaları yapıyoruz. Bu konunun tek sorumlusu, ilgilisi bakanlık değil. Bunun adli boyutu, asayiş boyutu var. Biz, toplumsal boyutuyla değerlendirme gayretindeyiz.

   

  Türk Ceza Kanunu'nda gerekli düzenlemeler yapıldığında yasal yönden caydırıcılık esası oluşmuş olacaktır. Ondan sonra da belli bir süreç içinde toplumun her kesiminin eğitilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekmektedir.''

     

  ''ÖLDÜRMEKLE NAMUS KURTARILAMAZ''

     

  TCK'nın olabilecek en hızlı şekliyle bu dönemde yasalaşacağını da belirten Güldal Akşit, ''Oldu bittiye getirmenin, çıkarmış olmak için çıkarmış olmanın bir anlamı yok. Komisyon çalışmaları sürüyor. En kısa zamanda da TBMM'de Genel Kurulun gündemine alınacaktır.

   

  Yasanın çıkmasıyla bütün bu cinayetler bıçak gibi kesilecek olsa... Bu sadece caydırıcılık anlamında önem taşımaktadır. Herşeyin temelinde eğitim var. İnsanları eğitmezseniz, bilinçlendirmezseniz 'yani bir kişiyi öldürmekle bir yere varılamayacağı, namusun kurtarılamayacağı' konularında toplumu bilinçlendirmezseniz bir yere varmak mümkün müdür?'' diye konuştu.

   

  Akşit, toplumun eğitimi konusunda çeşitli çalışmaların sürdüğünü sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı