GeriGündem Töre cinayetleri bir Kürt geleneği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  45
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Töre cinayetleri bir Kürt geleneği

Türkiye’de işlenen töre cinayetleriyle ilgili haber yorum yayınlayan Amerikan haber ajansı AP sorunun temelinde aşiret düzeninin yattığını vurguladı. Ajansa konuşan Kürtler "Namusumuza çok düşkünüz, töre cinayetleri Kürt geleneğidir" dedi.

AMERİKAN haber ajansı Associated Press (AP), Türkiye’de işlenen ve Avrupa Birliği’nin sert eleştirilerine neden olan töre cinayetlerini mercek altına aldı. AP tarafından "Türkiye, Kürtlerin içindeki töre cinayetlerini durdurmak için mücadele ediyor" başlığıyla yayınlanan haber yorumda, Türkiye’den Kürtlerin kültürel haklarını tanımasını şiddetle isteyen Brüksel’in ikilemine dikkat çekiliyor.

ATA MİRASI

Brüksel’in, Türkiye’den Kürtlerin kültürel haklarını tanımasını talep ederek baskı yaptığını belirten AP, Kürtlerin kültüründe töre cinayetinin de bulunduğunu hatırlatarak, "Türkiye’nin imaj sorununun temelinde, hükümet tarafından tolerans gösterilen, Kürtlerin vazgeçemediği aşiret düzeni yatıyor. Kürtler, ’Bu töre atalarımızdan geliyor’ diyor ve Türkiye’nin uyum sürecinde çıkardığı yasaları bile törelerine müdahale olarak görüyorlar" diye yazdı.

Bazı Kürtlerin, Türkiye’nin töre cinayetleriyle mücadelesini haklara müdahale olarak algıladığını belirten AP, İstanbul’da görüştüğü Mehmet Yolaç adlı kişinin şu sözlerine yer verdi: "Bu bize atalarımızdan miras kaldı. Töre cinayetleri Kürt geleneğidir. Bizler namusumuza çok düşkünüzdür."

ÖNLEMEK ZOR

AP’ye göre, bu geleneği Kürt sosyal yapısı olan aşiret sistemi besliyor ve toplum tarafından son derece ciddiye alınıyor. Sonuçta da sıklıkla şiddet yaşanıyor.

Ajans tarafından, Avrupa Parlamentosu’nun Kürt üyesi şeklinde tanıtılan Feleknaz Uca’ya göre, bu geleneğin üstesinden gelmek oldukça zor. Uca, bunun nedenini şöyle anlatıyor:

"Töre cinayetlerinin son bulması ve Avrupalılaşmak, Türkiye’nin Kürt nüfusun sorununu temelden çözmesine bağlıdır. Bu da, Batılı yaşam tarzını aşılamaktan geçer. Ancak bunun önünde de bazı engeller bulunmaktadır. Bunlardan biri ve belki de en önemlisi, Kürtlerin duyduğu güvensizlik. Kürtler, yıllardır ayrımcılıktan şikayet ediyor. Ayrıca Kürt halkı, bölücü Kürtlerle Türk ordusu arasında 20 yılı aşkın bir süredir devam etmekte olan çatışmadan dolayı da acı çekiyor."

ZAMAN ALACAK

AP’ye konuşan Diyarbakır’daki Ka-Mer Kadın Merkezi’nin kurucusu Nebahat Akkoç, töre cinayetlerine yönelik değişimin zaman alacağını belirtti ve "Burada yasalar çabuk değişiyor. Ama asıl problem, bu mantaliteyle mücadeledeki yetersizlik olarak ortaya çıkıyor" diye konuştu.

2006’da 40 intihar

Türk hükümetinin, töre cinayetleriyle mücadele kapsamında, ağır cezalar koyduğunu belirten AP, yeni ceza yasasının, namus cinayeti işleyene yaşına bakılmaksızın ömür boyu hapis öngördüğünü hatırlatırken, şunları yazdı: "Böylece, az bir cezayla kurtulması için töre cinayetlerini küçük yaştaki çocuklara işletmenin bir nebze olsun önüne geçilebildi. Ancak şimdi yeni bir olayla karşı karşıya geliniyor: Töre intiharı. Cinayete ağır cezalar gelince, şimdi ihanet ettiğine inanılan kadınlar, intihara zorlanıyor. İntihar olaylarında Batman kenti öne çıkıyor. BM kayıtlarına göre, bu yıl içinde 40 kadar kadın intihar etti."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle