GeriGündem Töre cinayetinde babaoğula müebbet
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  54
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Töre cinayetinde babaoğula müebbet

Tecavüze uğrayan 16 yaşındaki kızı Nuran’ı boğduktan sonra cesedini ormana gömen Mehmet Hanifi Halitoğulları ile oğlu Mehmet Ali ve akrabası Şakir Karalal ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildiler.

Nuran Halitoğulları’nı 32 kişilik ‘aile meclisi’ kararıyla, boğazını telle sıkıp öldürmekle suçlanan baba Mehmet Hanifi Halitoğulları, oğlu mehmet Ali ve akrabaları Şakir Karalal, ceza indirimi uygulanmadığı için ölene dek hapis yatacaklar. Bakırköy 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi, cürüm delillerini saklamaktan sanık Harun ve Mirza Halitoğulları hakkında ise, maktul Nuran’ın birinci dereceden akrabası oldukları için ceza verilmesine yer olmadığına ve beraatlerine hükmetti. Mahkeme, Ahmet Halitoğulları’na 6 ay hapis cezası verdi. Yaklaşık 14 aydır tutuklu Ahmet Halitoğulları’nın tutuklu kaldığı süre gözönüne alınıp tahliye edildi. Maktul Nuran Halitoğulları’na tecavüz ettiği öne sürülen Mevlüt Sevinç, Bakırköy 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, 6 ay ile 10 yıl arası hapis istemiyle tutuksuz yargılanıyor.

Kızımı yalvarırken boğdum

Baba Mehmet Hanifi Halitoğulları, cinayeti şöyle itiraf etmişti:

‘Akrabalarıma kızı istemediğimi söyledim. Oğlumla birlikte Nuran’ı da alarak ablamın Büyükçekmece Tepekent’teki evine gittik. Teli elime aldım, kızımın boğazına doladım. O sırada ‘Baba yapma. Ne olur kıyma bana’ diye yalvarmaya başladı. Yalvarmalara oğlum da katıldı. Onlara kulak asmadan teli sıktım ve ölünceye kadar o şekilde tuttum. Cesedi çuvala koyduk ve kümesin içine gömdük. Ancak çocuklar rahatsız olur diye cesedi Beykoz Zerzavat Köyü’ndeki ağabeyim Mirza Mehmet’in evinin yakınına götürmeye karar verdim. İki gece sonra ağabeyim ve 4 kişi ile cesedi Beykoz’daki ormanlık alana gömdük. Sonra da Avcılar Karakolu’na gidip kızımın kaybolduğunu söyledim. ’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle