Gündem Haberleri

  "Torba" tasarı genel kurulda

  A.A.
  12.02.2011 - 18:54 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, işyeri denetimlerini etkin şekilde yapabilmesi için iş müfettişi ve uzman personel ihtiyacını karşılamak üzere bin 450 kadro veriliyor.

  TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren “Torba” Kanun Tasarısı üzerinde, AK Parti'li milletvekillerince verilen önergenin kabul edilmesiyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına kadro ihdası yapıldı.

  Buna göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, çalışma, yurt dışı işçi hizmetleri, iş sağlığı ve güvenliği uzman ve uzman yardımcılıkları ile iş müfettişi ve yardımcılığı kadroları için bin 450 kadro verilecek.

  Önergenin gerekçesinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, iş sağlığı ve güvenliği alanında denetim yetkisi bulunan 206 iş müfettişine karşın 1 milyon 216 bin 308 işyeri bulunduğu belirtilerek, bu sayıyla bütün işyerlerinin gerektiği gibi denetlenmesinin mümkün olmadığı ifade edildi. Gerekçede, yetiştirilmek üzere alınan 297 müfettiş yardımcısı bulunduğu, bu şekilde bütün kadroların kullandığını, ek müfettiş yardımcısı alınmasına imkan olmadığı vurgulandı.

  Her iş yerinin, yılda bir kez denetlenmesi halinde, müfettiş başına 5 bin 820 işyeri düştüğü, bir işyerinin, gördüğü denetimden sonra ikinci defa denetlenebilmesine 70 yıl sonra sonra gelebildiği belirtilen gerekçede, “Dolayısıyla mevcut iş müfettişi sayısı ile işyerlerinin gereği gibi denetlenmesinin mümkün olmadığı görülmektedir” denildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı