Gündem Haberleri

  Torba Kavşağı yine tartışma yarattı

  Yaşar ANTER/BODRUM (Muğla), (DHA)
  15.07.2009 - 15:14 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Bodrum İlçesi'nde 3 yıl önce, şarkıcı Barış Akarsu’nun yaşamını yitirdiği Torba Barış kavşağında dün de kazada 20 kişinin yaralanması, kavşağın durumunu yine tartışmaya açtı.

  Gündemden düşmeyen Torba kavşağındaki son kaza dün saat 20.30 sıralarında meydana geldi. 14 yerli turist, Bodrum’da alışveriş yaptıktan sonra kaldıkları otele geri götüren 29 yaşındaki İsmail Taluy yönetimindeki 48 TM 5656 plakalı minibüs, Yalı Beldesi'nden gelerek, Gündoğan Beldesi'ne giden ve Torba Barış Kavşağı'na aniden giren Türkan Yıldız yönetimindeki 48 UD 295 plakalı kamyonetle çarpıştı. Minibüs çarpışmanın ardından beton direğe çarparak devrilirken, ortalık savaş alanına döndü. Kendi olanaklarıyla araçlardan çıkan yaralılar orta refüjdeki yeşil alana serildi. Yaralılar, peşpeşe gelen ambulanslarla ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra hastanelere kaldırıldı.
  Kamyonetin kadın sürücüsü 38 yaşındaki Türkan Yıldız'ın hem ehliyetsiz hem de 129 promül alkollü olduğu ortaya çıktı. Yıldız jandarma tarafından gözaltına alındı, bugün da adliyeye sevk edildi. Bodrum Devlet Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan beşinin tedavisinin sürdüğü bildirildi.

  Barış Akarsu'nun ölümünden sonra çok tartışılan Torba Kavşağı son kazada da facidan dönülmesi üzerine yeniden gündeme geldi. Hafta sonlarında ve akşam saatlerinde dakikada 100’ün üzerinde aracın geçtiği kavşakta karayollarının Bodrum Belediyesi ve sivil toplum örgütleri ile birlikte hareket ederek yeni projeyi hayata geçirmesi istendi.

  ÜÇ YILDA 13 ÖLÜ, 220 YARALI

  Borum Trafik Büro Amiri Can Candaş, son üç yıl içerisinde Torba- Barış kavşağında meydana gelen 150’nin üzerindeki kazada 13 kişinin öldüğünü, 220 kişinin yaralandığını hatırlattı. Candaş şöyle konuştu:

  “Bodrum’un giriş kapısı sayılan Torba’da bu kavşak turizm kentine yakışmıyor. Bu kavşak kaldığı sürece, ölümlü ve yaralamalı kazalar olmaya devam edecek. Çünkü kavşak iniş ve yokuşun tam ortasında. Rampaya hızlı tırmanmak isteyen, inişte gaza basıyor. İnsan hayatı önemliyse Bodrumlularla birlikte hazırlanacak ve kentin gelecek 40- 50 yılına hitap edecek yeni ve acil bir düzenleme yapılmalı. İlgili kurumlar bir an önce kavşağı yapımına başlanmasını sağlamalı, aksi takdirde çok daha vahim kazalar meydana gelebilir.”

  ACİLEN KÖPRÜLÜ KAVŞAK

  Muğla İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Oğuz Kutsi Akhan da, karayollarının Bodrum’da yaptığı kavşakların masa başında projelendirilmesinden şikayet etti. Akhan, “Tatilciler son yıllarda kaza nedeniyle artık Bodrum’a gelmek istemiyorlar” diye yakındı. Bodrum Kent Konseyi Sözcüsü Arif Yılmaz ise, yılda 500 binin üzerinde aracın geçtiği kavşakta meydana gelebilecek kazaların önlenmesi için yapılacak yeni düzenlemeyle ilgili projenin oldu bittiye getirilmemesi gerektiğini söyledi. Üç yıl önce şarkıcı Barış Akarsu’nun yaşamını yitirdiği kazadan sonra, karayollarının, Torba Barış Kavşağı'nın düzenlenmesiyle ilgili olarak hazırladığı projeleri 30'a yakın sivil topum örgütüyle değerlendirdiklerini hatırlatan Arif Yılmaz, “Söz konusu projelerin hiçbiri sorunu çözecek nitelikte değildi. Aksine sıkıntıların artmasına, kent kimliğinin bozulmasına yol açabilecek nitelikteydi. Proje hazırlanırken ilgili kişi ve kurumlara danışılmalı” dedi.

  Kazadan sonra olay yerinde inceleme yapan kaymakam Abdullah Kalkan da, “Karayolları tarafından bir an önce köprülü kavşak yapılmasının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Hafta sonları ve özellikle akşam saatlerinde yoğun trafikte dakikada yüzün üzerinde aracın geçtiği kavşakta biran önce tedbir alınmalı” diye konuştu.

  TORBA BARIŞ KAVŞAĞI

  Kavşaktaki sinyalizasyon sistemi 2006 yılında kaldırıldı. Sistemin kaldırılmasıyla birlikte kazalar artınca, devreye giren dönemin Muğla Valisi Temel Koçaklar, aynı yıl içinde sinyalizasyon sisteminin yeniden yapılması için Karayolları Genel Müdürlüğü’ne iki yazı gönderdi. Ancak karayolları, kavşakta araçların hız kesmesi için yola kesik şeritler çizildiği bu nedenle de trafik lambalarına ihtiyaç olmadığını öne sürdü. 29 Haziran 2007’de bu kez ünlü pop şarkıcısı Barış Akarsu ile arkadaşları aynı kavşakta geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Bu kez Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak devreye girdi. Üç proje hazırlatan Vali Altıparmak, Ulaştırma Bakanlığı’na başvurup kavşakta düzenleme yapılması için söz aldı. Üç projeden köprülü kavşak düzenlemesini içeren projeyi Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu onayladı. Ancak Bodrum Belediyesi, Mimarlar Odası, Kent Konseyi ve sivil toplum örgütleri Bodrum’un mimari yapısına uymadığı ve masa başında hazırlandığı gerekçesiyle, onaylanan söz konusu projeye karşı çıktı. Proje halen hayata geçirilmeyi bekliyor.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı