GeriGündem Toptan'dan Anayasa Mahkemesi'ne mesaj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  98
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toptan'dan Anayasa Mahkemesi'ne mesaj

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Anayasa Mahkemesinin, görülen parti kapatma davalarıyla ilgili olarak, dava açılmasını değerlendiren ancak istikrarın bozulmasına da engel olacak bir içtihat ortaya koyabileceğini belirterek, “Temennim, mahkemenin günlük siyasetin üstüne çıkmak ama istikrarı da gözetmek suretiyle, herkesin 'oh' diyebileceği bir içtihadı ortaya çıkabilir” dedi.

Toptan, bugün bazı basın organlarına da yansıyan açıklamalarına ilişkin, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

TBMM Başkanı Toptan, dünyanın demokratik bütün ülkelerinde, Anayasa Mahkemelerinin, yüksek mahkeme olma özelliğiyle, çok büyük önem taşıdığını, ülkelerin geleceğine yön verdiğini söyledi.

Anayasa Mahkemelerinin, çağdaş yorumlar getirerek, ülke ve ülke hukukunun önünü açan içtihatlar yarattığına işaret eden Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Anayasa Mahkemesinde şu anda görülen parti kapatma davalarıyla ilgili olarak, Anayasa Mahkememiz, klasik olarak bilinen, açılan davanın kabulü veya reddi yönünde karar vermek yerine, dava açılmasını değerlendiren ama istikrarın bozulmasına da engel olacak, herkesin düşünüp, tartışıp, kendi eksikliklerini bulacağı, yol ve yön gösterici bir içtihat ortaya koyabilir. Bunu, Türk hukukçuları, siyaset bilimcileri düşünsün diye ortaya atıyorum. Elbette, Anayasa Mahkememiz, ülkenin yararına en doğru, güzel kararı verecektir. Ama bizim de siyasetçiler, bilim adamları olarak, böyle bir tartışmayı Anayasa Mahkemesinin önüne koymakta yarar var. Özellikle siyaset bilimcileri ve hukukçularımızın, bu konuda tartışma yapmalarının yararlı olabileceğini düşündüm.”

“HERKESİN OH DİYECEĞİ...”

Anayasa Mahkemesinin, bu tür davalarda hukuk kurallarının yanı sıra, istikrarı da gözetmesi gerekip gerekmediğinin sorulması üzerine Toptan, Anayasa Mahkemesine görev yükleyecek bir pozisyonda olmadığını belirtti.


Toptan, Anayasa Mahkemesinin, görevini en güzel ve doğru şekilde yapacağından kuşkusu bulunmadığını ifade ederek, şunları kaydetti:
“Ben temenniyi dile getiriyorum. Anayasa Mahkemesi, Türkiye'nin geleceğini de kurar. Dava açılması, bir takım endişelerden, verilerden kaynaklanıyor, bir takım delillere dayanıyor. Sayın Başsavcı, mutlaka davayı açarken, çok önemli bilgi, belgeler bularak bu davayı açıyor. Anayasa Mahkemesinin önüne, bunların takdiri için koyuyor. Bu süreçle ilgili benim değerlendirme yapmam söz konusu olamaz. Temennim, Anayasa Mahkemesinin günlük siyasetin üstüne çıkmak suretiyle, dava açmayı gerekli kılan olayları da değerlendirmek suretiyle ama istikrarı da gözetmek suretiyle, herkesin bir 'oh' diyebileceği, kendi endişelerinin giderildiğinin hissedebileceği bir Anayasa Mahkemesi içtihadı ortaya çıkabilir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle