Gündem Haberleri

  Toptan, özel temsilci Song'u kabul etti

  A.A
  13.07.2009 - 20:44 | Son Güncelleme:

  Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi ve eski Ankara Büyükelçisi Aiguo Song, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde yaşanan olaylarla ilgili, “Can kayıplarından dolayı büyük acı çekiyoruz, çünkü hepsi bizim vatandaşımız” dedi.

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, Song ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Xigosheng Gong'u kabul etti. Toptan'ın kabulü, görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.

  Kabulün ardından çıkışta basın mensuplarının sorularını Türkçe yanıtlayan Song, iki dost ülke olan Çin ve Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin, her iki milletin yararına olduğunu söyledi.

  Song, TBMM Başkan'ı Toptan'a, kabulde, Sincan Uygur Özerk Bölgesinde meydana gelen şiddet ve suç olaylarıyla ilgili bilgi verdiğini, gerçekleri anlattığını kaydetti.

  Olaylarda can kayıplarının olduğunu belirten Song, “Bundan dolayı acı çekiyoruz. Çünkü can kaybedenlerin hepsi bizim vatandaşımız. Onlara Allah'tan rahmet diliyoruz” dedi.

  Asayişi, insanların can ve mal güvenliğini korumanın her hükümetin en önde gelen görevlerinden biri olduğunu ifade eden Song, Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki yerel yönetimin ve ilgili makamların, bu yönde gerekli tedbirleri aldığını kaydetti. Song, söz konusu tedbirlerin, bu bölgede yaşayan insanların çıkarına olduğunu vurguladı.

  “Genel olarak durum normale dönüyor ve dönmüş durumda” diyen Song, şöyle devam etti:
  “10 Temmuz akşamına kadar bizim topladığımız bilgilere göre, ölenlerin sayısı 184, biz can kaybı görmek istemiyoruz. Büyük acı çekiyoruz. Olaylarda binin üzerinde kişi yaralandı. Bazıları ağır. Bu nedenle ölü sayısı artabilir.
  Ancak durum epey düzeltilmiş. Asayiş sağlandı, hayat normale dönüyor. Çin Hükümeti'nin ilk işi, kendi memleketini geliştirmektir. Bu işi yaparken ön şart, istikrardır. İstikrar olmadan gelişme mümkün değildir. Bu istikrarın sağlanmasında çok önemli bir şart da milli birlik ve beraberliktir. Bu durumun korunması için Hükümet gerçekten büyük çaba sarf etmiştir ve etmeye devam edecektir. Çin'de 56 etnik grup var. Bu gruplar arasında birlik beraberlik söz konusudur. Genel olarak Sincan Uygur Özerk Bölgesinde, bir milli beraberlik söz konusudur. Olaya karışanlar, milli birlik ve beraberliği alt üst etmek, gelişmeyi bozmak ve etnik grup arasında çatışma yaratmak istemiştir. Buna izin verilmemesi gerektiğini vurgulamak istiyorum.”

  Song, Çin'in hukuk devleti olduğunu, alınan ve alınacak tedbirlerin, soruşturmaların yasalara göre yapıldığını ve yapılacağını kaydederek, “Bundan şüpheniz olmasın' dedi.

  Song ayrıca, bazı basın mensuplarının, Çin'e giderek bölgeyi görmek istediğini, kendilerinin buna olumlu yaklaştığını sözlerine ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı