GeriGündem Toptan: Dinleme aydınlatılmazsa polise kuşku doğar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toptan: Dinleme aydınlatılmazsa polise kuşku doğar

TBMM Başkanı Köksal Toptan, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenilmesine ilişkin iddialar hakkında, “Böyle bir şeyi eğer Türkiye aydınlatamazsa devletin güvenlik güçleri ile ilgili kuşkular doğar. Bu da güvenlik kuvvetlerine zarar verir” dedi.

Toptan, resmi ziyaret için gittiği Romanya'dan dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

CHP'nin dinlenildiği iddiaları ile ilgili bir soruya Toptan, üçlü bir sürecin işlediğini belirterek şu karşılığı verdi:
“Bir taraftan verilen Meclis araştırmasıyla bir taraftan verileceğini duyduğum gensoru vesilesiyle TBMM bu konuyu araştırarak tartışacak. Öte taraftan bana gelen bilgiler doğrultusunda, biliyorsunuz Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı inceleme başlattı. Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı bir idari soruşturma yapıyor. Bütün bunların sonunda doğrusu neyse bu ortaya çıkacaktır. Böyle bir şeyi eğer Türkiye aydınlatamazsa devletin güvenlik güçleri ile ilgili kuşkular doğar. Bu da güvenlik kuvvetlerine zarar verir. Onlara haksızlık yapmış oluruz ve o nedenle onların da rahatlayabilmesi bakımından konunun aydınlatılması lazım.”


Bir gazetecinin Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın sözlerine ilişkin sorusunu yanıtlarken de Toptan, Türkiye'de 70 bini aşkın cami bulunduğuna dikkati çekerek “İnsanlarımız gidiyor, ibadetlerini yapıyorlar. Türkiye'nin geçmişten tevarüs eden laiklik anlayışı bu, din ve vicdan özgürlüğünün uygulanması anlamında uygulamadan kaynaklanan bir takım münferit olayları genelleştirmemek lazım. Sayın Ali Babacan'ın açıklamasını tam olarak okumadım, dinlemedim. O da benim gibi düşünüyordur. Türkiye'de din ve vicdan, ibadet özgürlüğü var. Bir takım lokal uygulamaları genelleştirmemek lazım” dedi.

TBMM Başkanı Toptan ile birlikte eşi Saime Toptan, AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, AK Parti Nevşehir Milletvekili Mahmut Dede, AK Parti Sinop Milletvekili Kadir Tıngıroğlu, CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal ve MHP Ordu Milletvekili Rıdvan Yalçın da Ankara'ya geldi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle