Gündem Haberleri

  Toptan, Babacan'ın açıklamalarını eleştirdi

  A.A
  30.05.2008 - 13:04 | Son Güncelleme:

  TBMM Başkanı Köksal Toptan, 70-75 milyonluk Türkiye'de zaman zaman çok münferit olaylardan hareketle bir genelleme yapmanın yanlış olacağını belirterek, “Bizim insanımızın kendi arasında inancını yaşaması konusunda böyle bir ciddi sorun olmamıştır” dedi.

  Toptan, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan'ın, Avrupa Parlamentosu'ndaki konuşmasında söylediği, “Türkiye'de sadece gayrimüslim azınlıklar değil, Müslüman çoğunluk da dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor” sözlerini değerlendirdi.


  Türkiye'de inanç ve etnik farklılıklar açısından hiç bir sorun olmadığını belirten Toptan, insanların, Türkiye'nin özgür laiklik anlayışını beğenerek ve severek uyguladığını ve yaşadığını anlattı. Köksal Toptan, “İnsanlarımız arasında bir sorun yaşanmamaktadır. Belki Sayın Babacan'ın ifade ettiği; ibadet özgürlüğünün yerine getirilmesi ve kullanılması arasındaki bazı engellemeler -işte başta türban olmak üzere- farklı bir konudur. Zaten Anayasa Mahkemesi değerlendiriyor. Oradan hareketle bir genelleme yapmak bence doğru olmaz” diye konuştu.

  Toptan, “Müslüman çoğunluğun dinini yaşamasında bir sorun var mı size göre?” sorusuna, “70-75 milyonluk bir ülkede zaman zaman çok münferit olaylardan hareketle bir genelleme yapmak yanlış olur. Bizim insanımızın kendi arasında inancını yaşaması konusunda böyle bir ciddi sorun olmamıştır” yanıtını verdi.

  DİNLEME İDDİALARI

  TBMM Başkanı Toptan, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın dinlenildiği iddiasını değerlendirirken de AK Parti'nin, TBMM Başkanlığına sunduğu araştırma önergesiyle konuyu Meclis gündemine getirdiğini ifade ederek, “AK Parti'nin önerge vermesi ve CHP'nin gensoru hazırlığında olması, Meclis platformunda konunun enine boyuna tartışılacağını göstermektedir” dedi.


  Toptan, şöyle konuştu:
  “Tartışılmasında da yarar var. Herhalde Parlamento bu konuyla ilgili çalışma yapar. Öbür yandan, herhalde idari bir soruşturma mutlaka yürütülüyordur. Diğer yandan da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bir inceleme yapıyor. Bunların sonunda bir doğru mutlaka bulunacaktır, ortaya çıkarılacaktır. Ondan sonra da herkes herhalde rahat edecektir.”

  “Siz, dinlendiğiniz yönünde tedirgin oluyor musunuz?” sorusunu ise Toptan, 'Ben tedirgin olmam. Bilsem ki dinleniyorum, tepki gösteririm tabi. Ama tedirgin olmam. Çünkü meydanda söylemediğim hiç bir şeyi odamda söylemem. Yahut, odamda söylediğim her şeyi meydanda da söylerim. Benim ne konuştuğumun, kiminle konuştuğumun bilinip bilinmemesi benim için çok büyük önem taşımaz” diye yanıtladı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı