GeriGündem Toplu ulaşıma çağrı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Toplu ulaşıma çağrı

Toplu ulaşıma çağrı
refid:21383580 ilişkili resim dosyası

İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, pilot uygulaması başlatılan “Toplu Taşıma Yolu”nun trafik için çok önemli olduğunu belirterek İstanbullulara çağrıda bulundu: “Kurallı şehri ortaya çıkarmak adına çok önemli bir uygulama. Bireysel araçları bırakıp zamanla herkesin toplu taşımaya yönelmesi lazım.”

İSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediye tarafından trafiği rahatlatmak amacıyla açılan “Toplu Taşıma Yolu” uygulamasının başarılı olduğunu söyledi.

İtalya’nın Napoli kentinde Birleşmiş Milletler Habitat örgütü tarafından düzenlenen 6’ncı Dünya Kentsel Forumu’ndaki temaslarını tamamlayarak İstanbul’a
dönen Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı’nda, ilk kez Millet Caddesi’nde pilot olarak uygulanan “Toplu Taşıma Yolu” ile ilgili soruları yanıtladı.

‘Başarılı uygulama’

Toplu ulaşıma çağrı


Yeni uygulamanın önemine vurgu yapan Kadir Topbaş, şöyle konuştu:
“Bariyerlerle ayrılmayan sadece işaretlerle ayrılan ve kurallı şehri ortaya çıkarmak adına çok önemli bir uygulama. Napoli’de de gördüm. Orada da bu uygulamaya geçilmiş. New York’ta dahi bu var. Böyle bir tercihli yol toplu taşımayı özendirici ve kullanıcıları da aktif bir şekilde zaman kazandırması adına çok iyi bir düzenleme. Bir deneme başlangıcıydı. Oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Burada taksici esnafımız da hatta girebiliyor. Halk otobüsleri de girebiliyor. Ancak halk otobüslerinin biraz işi ağırdan aldığını takip ettiğimizde görüyoruz. Duraklardaki bekleme sürelerine dikkat etmeleri lazım. Toplu taşıma olmadıkça trafiği çözmek mümkün değil. Bu nedenle bireysel araçları bırakıp zamanla herkesin toplu taşımaya yönelmesi lazım. Özellikle pik saatlerde toplu taşımayı özendirici olan bu uygulamanın başarılı olacağına inanıyorum. Halkımız da bunu destekleyecektir.”

Beylikdüzü metro çalışması başladı
Metrobüs deneme seferleri başlayan Beylikdüzü hattına bundan sonra metro projesi için çalışmalara başladıklarını belirten Kadir Topbaş. “Bu hatta acil çözüm olarak kısa sürede metrobüsü getirdik Asıl çözüm metrodur. Onun için çalışmalara başlıyoruz. Bu kez Silivri’ye kadar ya mevcut tren hattına entegre bir metro veya yepyeni bir metro hattı projesi üzerine çalışıyoruz. Yakında onun da müjdesini vereceğiz” dedi. Topbaş, 3’üncü havalimanı için de şunları söyledi: “Başbakanımızla görüştüm, yılda 100-150 milyon kapasiteli havalimanı  düşünülüyor. Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile görüştüm. Metro,  havaalanı bitmeden yetişecektir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle