Gündem Haberleri

  Toplatma kararı Mercedes saltanatını yıkamaz

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüs firmaları, Konya Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi`nin, piyasadaki 1994-1999 yılları arasında satılan Mercedes O 403 otobüslerin toplatılmasına ilişkin kararının bu otobüslere olan talebi durdurmayacağını savundular.

  Kent Turizm Genel Müdürü Ali Dadaşer, piyasalarda son 10-15 günden beri başlayan

  MERCEDES A.Ş YARIN AÇIKLAMA YAPACAK
  Mercedes Benz Türk A.Ş. yöneticileri, Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi`nin son kararı ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere, yarın İstanbul`da basın toplantısı düzenleyecekler. Hoşdere Otobüs Fabrikası`nda gerçekleştirilecek toplantıya, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker, Otobüs Teknik Direktörü Çetin Atsür, Pazarlama Direktörü Eşref Biryıldız ile Otobüs Geliştirme Müdürü Bernd Herman Voigt katılacak.

  Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi, Konya`nın Karapınar İlçesi yakınlarında 4 yıl önce meydana gelen ve 49 kişinin yanarak ölümüyle sonuçlanan trafik kazasıyla ilgili davada, yakıt tankı tasarımlarının hatalı olduğu ve yangına sebebiyet verdiği gerekçesiyle, halen kullanımda bulunan 1995-1998 model O 403 Mercedes otobüslerinin toplatılmasına karar vermişti.

  Toplatılacak söz konusu model otobüslerin, bilirkişi raporları doğrultusunda eksiklerinin giderilmesinden sonra sahiplerine iade edilmesini kararlaştıran mahkeme, Mercedes-Benz Türk`ün yabancı yöneticileri hakkındaki hükmü de 4616 sayılı yasa kapsamında ertelemişti.
  canlanmanın aylardan beri durgunluk yaşayan yolcu otobüsü satışlarında büyük hareket getirdiğini bildirdi.

  Konya`da alınan Mercedes Benz Türk aleyhine kararın bu otobüsleri kullanan firmaları etkilemediğini belirten Dadaşer, şunları söyledi:

  "Hiç kimse alınan karar nedeniyle tedirginlik yaşamıyor. Çünkü Mercedes otobüsler istenilen her tür konfor ve lüksü içeriyor. Otobüslerde kullanılan işçilik, kesinlikle birinci sınıf. Yolcular da bunun bilincinde olduğu için Mercedes dışındaki otobüslere bindiğinde tedirgin oluyor. Karar sonrası Mercedes`ten bırakın kaçışı, ikinci el için çok sayıda talep var. Piyasalardaki hareketlenme ile birlikte 150-160 bin mark olan 1996-97 model O 403 otobüsler 20-25 bin mark prim yaptı. Bugün elimde 50 adet Mercedes otobüs olsa aynı gün satarım."

  İnci Turizm Genel Müdürü Azmi Canıtek de, Mercedes otobüslerdeki yanma olayının tamamen şoförün kusurundan kaynaklandığını, bu otobüslerin toplatılma kararının bozulacağına inandıklarını belirtti.
     
  Canıtek, Türkiye`de ve dünyada Mercedes`in rakibi olmadığını savunarak, şöyle devam etti:

  "Mercedes otobüsler kıl kalınlığında kablosu yansa araç göstergesinde şoförü uyarıyor. Ancak bizim şoförlerimiz ihmalkar oldukları için durup, arızayı kontrol etme zahmetine katlanmıyor. Kim ne yaparsa yapsın Mercedes otobüslerin saltanatını kimse yıkamaz. Çünkü, bu otobüsler sahipleri ve yolcuları tarafından tutuluyor."
     
  YOLCULAR TEDİRGİN

  Mercedes Benz Türk aleyhine Konya`da dava açan İpek Turizm yetkilileri ise mahkeme kararının yolcuları tedirgin ettiği görüşünü savunuyor.  İpek Turizm Genel Müdürü Mustafa Sevimli, bilet alan ya da rezervasyon yaptıran müşterilerin 5`te 2`sinin artık Mercedes istemediğini bildirerek, "Ancak piyasada Mercedes`in hakimiyeti var. Halen binlerce O 403 yollarda. Bu durumda yolculuk yapmak zorunda kalan kişiler kafaları ne kadar karışsa, tedirgin de olsa bu otobüslere biniyorlar" dedi.  

  YÖNETİCİLER BASIN TOPLANTISI DÜZENLEYECEKLER

  Mercedes Benz Türk yöneticileri, Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi`nin son kararı ile ilgili gelişmeleri değerlendirmek üzere, yarın İstanbul`da basın toplantısı düzenleyecekler.
  Hoşdere Otobüs Fabrikası`nda gerçekleştirilecek toplantıya, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Till Becker, Otobüs Teknik Direktörü Çetin Atsür, Pazarlama Direktörü Eşref Biryıldız ile Otobüs Geliştirme Müdürü Bernd Herman Voigt katılacak. 
   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı