Gündem Haberleri

  Topkapı Sarayı onarılacak

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2003 yılında tamamlanacak projeye göre Hazine dairesi'ndeki dört ayrı salonun iç tasarımı, aydınlatma, iklimleme ve güvenlik sistemleri yenilenecek.

  Geçtiğimiz yıl başlayan dış taş ve mermer yüzeylerinin temizlik, restorasyon ve konservasyon projesinden sonra Topkapı Sarayı Müzesi'yle ilgili ikinci büyük proje dün imzalandı. Yeni projenin sponsoru Gilan Mücevher. 2003 yılında tamamlanması planlanan projede Osmanlı hazinesinin sergilendiği Hazine Dairesi'ndeki dört ayrı salonun iç tasarımı, aydınlatma, iklimleme ve güvenlik sistemleri uluslararası standartlara uygun hale getirilecek, sergilenen objelerin bakımları yapılacak. Topkapı Sarayı Sergi ve Konferans Salonu da bu yıl haziran ayında tamamlanarak uluslararası konferans ve sergilere hazır hale getirilecek.

  Topkapı Sarayı Müzesi Mecidiye Köşkü'nde Kültür Bakanı İstemihan Talay ve Gilan Mücevher İcra Kurulu Başkanı Muharrem Geylan'ın imzaladığı protokole göre Hazine Dairesi ile ilgili proje 2000 yılı başına kadar tamamlanarak ihalesi yapılacak ve yeni binyılla birlikte çalışmalara başlanacak. Şirket yöneticileri proje bütçesinin 650 bin dolar civarında olacağını tahmin ettiklerini, ama gerçek rakamın çalışma kalemlerinin tek tek bütçelendirilmesinden sonra ortaya çıkacağını belirtiyor.

  Günde ortalama 4 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Hazine Dairesi'nde sergilenen Osmanlı hazinesi, dünyada bilinen en geniş ve en zengin koleksiyonlardan Habsburg Hanedanı'nın Viyana Hofburg'daki Schatzkammer Müzesi ve Moskova'daki Kremlin Amory Müzesi koleksiyonlarıyla birlikte anılıyor. En son 20 yıl önce bazı bölümlerinde bakım ve onarım çalışmaları yapılabilen Hazine Dairesi böylece Cumhuriyet tarihindeki en kapsamlı onarım çalışmasını görmüş olacak. Topkapı Sarayı'nda geçtiğimiz yıl Cif tarafından başlatılan dış taş ve mermer yüzeylerin temizlik, restorasyon ve konservasyon projesinin ikinci etabı ise nisan ayında başlıyor. Bugüne kadar Revam Köşkü, Harem Dairesi'nin bir bölümü, Kutsal Emanetler Bölümü ile Bağdat Köşkü'nün büyük bir kısmında çalışmalar tamamlandı. Nisan 1999'da yapılacak ikinci dönem çalışmalarda ise, Bab-ı Hümayun, Bab-üs Selam, Bab-üs Saade, sarayın önemli bir bölümünü kaplayan mutfaklar, Arz Odası, Fatih Köşkü, Mustafa Paşa Köşkü ve Mecidiye Köşkü'nde yüzey temizliği yapılacak.

  Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü Filiz Çağman çalışmaların bununla da kalmayacağını, Kurban Bayramı'ndan önce müze için son derece önem taşıyan bir başka restorasyon çalışması için yeni bir sponsorla anlaşmak üzere olduklarını da müjdeliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı