Gündem Haberleri

  Topbaş'tan adaylık yorumu: "Hız kesmeden devam"

  A.A
  13.10.2008 - 16:13 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Şişli'de 50 metrelik yolun çökmesi ve çevre binalarda oturan vatandaşların tedbir amaçlı tahliyelerine neden olan hafriyatı yapan firmaya Şişli Belediyesinin gerekli cezayı keseceğini bildirdi.

  Topbaş, Türkan Sabancı Bebek Parkı'nın açılışının ardından, basın mensuplarının çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

  Şişli'deki çökmeye ilişkin sorular üzerine Topbaş, şantiye şefleri, sorumlu mimar ve mühendislerin bu işleri bildiklerini, risk olan bölgelerde biraz daha dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

  Hafriyat sırasında İSKİ hattının patlaması sonucu oluşan su göllenmesinin zeminde yol açtığı yumuşamanın binalarda risk ortaya çıkardığına işaret eden Topbaş, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu tespitleri yaparak gereken müdahaleyi gerçekleştirdik. Şişli Belediyesi tarafından gerekli kontrol ve incelemenin yapılması gerekiyor. Bu tip olaylara mahal verilmemesi gerekiyor. Burada ortaya çıkan zararın, neden olanlarca telafi edilmesi gerekiyor. Şişli Belediyesi, hafriyatı yapan firmaya gerekli cezayı kesecektir. Çok şükür insan hayatına kasteden bir olay ortaya çıkmadı” diye konuştu.

  BAŞKAN ADAYLIĞI

  Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı konusunda bir soruyu yanıtlarken, bu konuda daha önce açıklamalarda bulunduğunu anımsatarak, “Durmak yok, hız kesmeden devam” dedi.

  Tüm siyasi partilerin adaylarını çıkararak bu konuda hazırlıklarını yapacağını belirten Topbaş, “Benim partim de gereken çalışmaları yapacak ve kararı İstanbullular verecek. Başarılı-başarısız, iyi-kötü değerlendirmesini yapacak. Geçmiş siyasi hayatta bunu gördük. Kimlerin defterleri dürüldü” diye konuştu.
  Topbaş, “Biz unutturduk, tekrar geliyoruz” anlayışının geride kaldığını belirterek, “Bugün 18, 20, 25 yaşında olanlar Sayın Sözen'in belediye başkanlığını hatırlamaz. Bugün 18 yaşındakiler oy kullanacak. 25 yaşındakiler de daha önce kullandılar, yine kullanacaklar. 'Bunlar hatırlamaz' düşünülüyor. O çöp yığınlarını, hava kirliliğini, susuz geçen günleri 'Onlar nasıl olsa hatırlamaz, büyükler de unuttu' diyerek 'farklı bir yönetim' diye tekrar çıkabilirler” dedi.

  CHP'nin aday sorunu değil, zihniyet sorunu olduğunu öne süren Topbaş, “CHP bu zihniyetiyle bu ülkeye hizmet edemez. Mevlana'nın sözlediği bir söz var, 'Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır' diyor. Bu milletle aynı duyguları paylaşmadıktan sonra hiçbir siyasi parti milletten bu yetkiyi alamaz. İşte İzmir, işte Çankaya ortada. Adamların değişmesi bir şey ifade etmiyor. Sözen düzgün, dürüst bir adamdı. Sözen'le olay bitmiyor ki. O bir siyasi anlayış, bir mantık, bir mantalite” diye konuştu.

  Topbaş, CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun İstanbul'dan aday gösterilebileceği yönündeki hatırlatma üzerine, “Farketmez. Kişilerle ilgili benim bir şey söylemem doğru olmaz. Herkes kendisince bir kıymettir. Partisi kendilerini nasıl isterse değerlendirir. Ben bir zihniyet olarak değerlendiriyorum. Yaptığımız işler ortada. Söz milletin” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı