Gündem Haberleri

  Topbaş'ın damadına tahliye

  Ayşegül USTA/İSTANBUL
  04.05.2017 - 21:08 | Son Güncelleme:

  İŞADAMLARINA yönelik FETÖ soruşturması kapsamında 8 ay önce tutuklanan Ömer Faruk Kavurmacı, sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edildi.

  Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üyelerine yönelik FETÖ soruşturmasıyla ilgili 31’i tutuklu, 3’ü firari 86 şüpheli hakkındaki iddianamenin başsavcılığın onayına sunulduğu önceki gün, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Kavurmacı’nın avukatlarının Nöbetçi 5. Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurup, sağlık sorunlarını gerekçe gösterip, tahliye talebinde bulunduğu ortaya çıktı. İddianame başsavcılık onayı sonrası İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilirken, nöbetçi hâkimlik, Acıbadem Hastanesi’nden verilen 18 Nisan tarihli rapora dayanarak, 8 Eylül 2016’da tutuklanan Kavurmacı’nın tahliyesine karar verdi. “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen Kavurmacı’nın tahliyesine savcılığın yaptığı itirazı üst mahkeme olan İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği reddetti.

  TAHLİYE NEDENİ: EPİLEPSİ

  Kavurmacı’ya 2005’te epilepsi tanısı konulduğu, 2009’da uyku apnesi, 2010’da da ‘hipoglisemi’ ve ‘hipovitaminöz’ tespit edildiği belirtilen raporda, yalnız kalmasının, uzun süre aç kalmasının, uzun süre elektronik cihaz ve araç kullanmasının sakıncalı olduğu kaydedildi. Tahliye kararında Kavurmacı’nın tutuklu kalmasının telafisi mümkün olmayacak durumlara sebebiyet verebileceği ifade edilerek adli kontrolle serbest bırakıldığı yazıldı. Kavurmacı’nın yurtdışına çıkışına yasak konuldu.

  GİZLİ TANIĞIN İDDİALARI

  İddianamede Kavurmacı’nın ortaklarından olduğu Aydınlı Hazır Giyim şirketinin hesaplarından havalelerin çoğunun FETÖ’ye üye olmak ve terörizmin finansmanı suçlarından haklarında soruşturma yapılan hesaplara olduğu öne sürüldü. İddianamede gizli tanık ‘Berat’ın şu ifadesi yer aldı: “Mustafa Şevket Kavurmacı şirketin kurucusu, hâkim hissedarı ve danışma kurulu başkanıydı. Darbe girişiminden bir hafta önce oğlu Ömer Faruk ile Sefaköy’de Koru Florya sitesindeki dairelerinden bavullarını toplayarak ayrıldıklarını, onları yakından tanıyan bir şahıstan öğrendim. Bu tespiti darbe girişiminden haberleri olabileceği yönünde yorumladım.”

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı