Gündem Haberleri

  Topbaş: Herşey halka sorulmaz

  AA
  25.06.2013 - 09:48 | Son Güncelleme:

  - İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarına ilişkin, "Bunun tsunamisi olarak arkasından gelecek dalgalara baktığımız zaman, 1-2 yıl içerisinde toparlayamayacağımız sonuçlar ortaya çıkabilir" dedi.

  Topbaş, İBB Yatırım ve Hizmetleri Bilgilendirme Merkezi'nde turizm sektörü temsilcileriyle biraraya geldiği toplantıya ara vererek, gazetecilere açıklama yaptı.

  Kadir Topbaş, soruları yanıtlarken, maddi kayba ilişkin bir soruya, "Bunun tsunamisi olarak arkasından gelecek dalgalara baktığımız zaman, 1-2 yıl içerisinde toparlayamayacağımız sonuçlar ortaya çıkabilir. 1-2 yıl daha etkileyebilir, bu sıkıntılar devam edebilir. Otellerde, Talimhane bölgesi başta olmak üzere ciddi anlamda rezervasyon kayıpları var. Talimhane'de yüzde 25-30'lara kadar düştüğü ifade edildi. Buradaki insanların, rezervasyonlarını iptal ederken, İstanbul'un başka noktalarına doğru gittikleri düşünülmüş ama maalesef İstanbul'u terk edenler, hatta Türkiye'deki diğer turizmi etkileyecek boyuta gelmekte olduğunu görenler var" karşılığını verdi.

  "Bir durak bile değişecek olsa halka sorulacak" şeklinde bir açıklama yaptığı hatırlatılan Topbaş, bunu otobüs renklerinde, gemilerde vatandaşa sorarak uyguladıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

  "Bütün projeler halka sorulur diye bir şey yok. Seçim sathına girerken siyasi partiler, ülkede yapmak istediklerini deklare ederler. AK Parti Hükümeti de Sayın Başbakanımız, seçimlere girerken, Kanal İstanbul'u, havaalanını ve yeni şehirleri deklare etti. İstanbul başta olmak üzere Türkiye'den destek alarak tekrar hükümet oldu ve ilan ettiklerini devreye sokuyor.

  Yerel yönetimler olarak da biz, 'Bir otobüs durağı' derken, bunu mecazi anlamda, anlayış, mantık, felsefe anlamında ifade ettik. Ümraniye'ye metro yaparken halka sorulmaz çünkü yanıt bellidir zaten. Bazı ilçe belediyelerimiz, mesela 'Kadıköy Meydanı'nı halka sorsak' diyorlar. Kadıköy Meydanı, İstanbullular'a sorulur, eğer sorulmak gerekirse, sadece bir ilçeye ait değil."

  Topbaş, Taksim'de inşaatın yüzde 70-80'inin bittiğini kaydederek, trafiğin alttan geçişi için betonlama, asfalt çalışmalarının yapılması, aydınlatma konulması ve yayalaştırma alanında araçları gören noktalardaki korkulukların takılması gerektiğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı