Gündem Haberleri

  Topbaş: Gizli buzlanmaya dikkat

  A.A.
  23.01.2006 - 15:34 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da kar kalınlığının yer yer 3-5 santimetre olmasına rağmen yaşamda bir problem olmadığını bildirdi.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi'nde (AKOM) ekiplerinden karla mücadele çalışmalarına ilişkin bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına bilgi verdi. Geçmişte her kar yağdığında trafikte ciddi problemler yaşandığını hatırlatan Topbaş, ancak cuma gününden beri başlanan hazırlıklar ve ana arterler başta olmak üzere yapılan tuzlama çalışmaları nedeniyle kar kalınlığının yer yer 3-5 santimetre, sıcaklığın da eksi 2.5 ve 3 derece olmasına rağmen ana arterlerde buzlanma görülmediğini ve trafikte bir problem yaşanmadığını söyledi.

  Topbaş, bugün kar yağışının saat 13.00'ten itibaren yoğunlaştığını, çarşamba günü geç saatlere kadar aynı yoğunlukta devam edeceğini, perşembe günü öğle saatine kadar Avrupa Yakası'nda öğleden sonra da Asya Yakası'nda sona ereceğini belirtti. Perşembe ve cuma gecesi buzlanma olacağına dikkat çeken Topbaş, sürücüleri özellikle “kara buzlanma” denilen asfaltın kuru olduğu hissini uyandırarak zincirleme kaza yapılmasına neden olan buzlanmaya karşı dikkatli olmaları konusunda uyardı.

  Topbaş, şu anda İstanbul'da 209 noktada 3 bin personelin 661 araçla müdahaleye hazır bir şekilde beklediğini, köprülerde rüzgar nedeniyle sabah saatinde ilave şerit uygulaması yapılmaması üzerine yoğunluğun yaşandığını, ama şu anda normal olduğunu söyledi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre rüzgarın saatteki hızının yer yer 94 kilometreye ulaştığını belirten Topbaş, evsizlerle ilgili sokaktan 30 vatandaşın toplanarak Tevfik Aydeniz Spor Salonu'nda muhafaza edildiğini, bunlardan birinin de ailesine teslim edildiğini kaydetti.

  AKOMCELL HİZMETİ

  Topbaş, Turkcell ile ortak yürütülen bir çalışmayla “Akomcell” adı altında kar ve buzlanmaya ilişkin kritik bilgilerin vatandaşların cep telefonlarına aksettireceklerini bildirdi. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak AKOM'un bir radyo yayını yapabilmesi yönünde talepleri olduğunu, ancak bu konuda yasal düzenleme çıkmadığı için yayına başlayamadıklarını söyledi.

  Topbaş, şunları kaydetti: “Şu anda İstanbul'da yer yer kar kalındığı 3-5 santimetre olmasına rağmen yaşamda bir problem görülmemekte. İstanbullulara teşekkür ediyorum. Trafikte fazla araç yok. Demek ki mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusundaki uyarılarımıza dikkat ediyorlar. İnanıyorum ki bundan sonra da İstanbul karla mücadelede çok ciddi bir başarıyı her zaman sağlayacaktır. Bunu vatandaşlarımızla ve ekiplerimizle birlikte sağlamış olacağız ve karın getireceği olumsuz atmosferden de kurtulmuş olacağız.”

  Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Topbaş, bu yıl İstanbul'da ilk kez buzlanmaya karşı solüsyon kullandıklarını da belirterek, 500 ton solüsyonu korozyon yapmaması için boğaz köprüleri, viyadükler, meydan ve metro çıkışlarında kullandıklarını bildirdi. Bu miktarı gelecek yıl daha da artıracaklarını belirten Topbaş, bu malzemenin pahalı olduğunu ve 72 saatlik bir etkisi bulunduğunu, bu nedenle günü birlik yanlış kullanarak bu değeri dışarıya atmış olmamak için doğru bilgilendirme ve doğru zamanlama ile bunun uygulanması gerektiğini kaydetti.
  Topbaş, şöyle devam etti:

  “Perşembe günü öğlen saatlerine kadar kar yağışı devam edecek. Perşembe ve cuma gecesi gizli buzlanmaya karşı vatandaşlarımızı dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz. Buzlanma olmadığı için hayatın normale döndüğü zannıyla vatandaşlarımızın çok rahat hareket etmemesi gerekir. Çok mecbur kalmadıkça araçlarıyla dışarıya çıkmamalarını öneriyoruz. Şu anda kentte bir problem yok. Karla ve buzla yaşamayı artık bu şehir öğrenecek, bir problem olmaktan çıkacak. Nasıl ki her yağışta İstanbul'da sellerden bahsederdik ve bu seneki yağışlarda hiç sel olayı yaşanmadıysa, artık kar olayı da İstanbul'da bir sorun olmaktan çıkacaktır. Ekipmanlarımız yeni yöntemler ve ileride açıklayacağımız farklı projelerle İstanbul'u köylerine kadar karla ilgili problemin yaşanmadığını bir kent haline getireceğiz. Ancak afet boyutuna varan çok büyük ölçeklerdeki yağışlarda problem yaşanabilir.”

  55 KAMERAYLA İZLEME

  Topbaş, şu anda 55 kamerayla kentin ana arterlerinin izlendiğini, buna 55 yeni kameranın da daha eklenerek böylece toplam 110 kameranın olacağını belirterek,”Şu anda İstanbul'un geneline hakimiz. Bir problem yok. Vatandaşlarımızın olası bir kaza anında veya başka bir acil durum için kullanacağımız emniyet şeritlerini kullanmamaları bizim için hayati önem taşımaktadır. Akşam iş çıkışı da erken saatte dönülmesini öneriyoruz” dedi.

  Topbaş, daha ileriki tarihlerde trafik yoğunluğunu dijital haritalar aracılığıyla vatandaşların telefon ekranlarına aktaracaklarını ve ona göre vatandaşların yol tercihi yapacağını söyledi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı