Gündem Haberleri

  Topbaş cami konusuna açıklık getirdi

  Hürriyet Haber
  10.10.2005 - 22:51 | Son Güncelleme:

  Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine, belediyenin Florya'daki Sosyal Tesisleri'nde iftar yemeği verdi.

  Burada basın mensuplarının, Göztepe Parkı'nda yapılması kararlaştırılan camiye ilişkin Belediye Meclisi'nde bugün kabul edilen önergeye ilişkin sorularını yanıtlayan Topbaş, “Bu yanlış. Meclis'in daha önce aldığı bir kararı değiştirme yetkisi yok” diye konuştu.

  Bu kararın iki şekilde değişebileceğini ifade eden Topbaş, “Ya yargıya gidilir ya da plan tadili yapılır ve Meclis de bunu onaylarsa olur” dedi.

  Topbaş, konuyla ilgili dosyayı incelediğini ve hukuksal açıdan hiçbir eksiklik olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

  “Meclis bir irade ortaya koymuş. Başkan Meclis'in iradesini yok sayamaz. Ancak hukuki açıdan bir eksiklik olsaydı, Başkan veya vekili kararın düzeltilmesi için geri gönderebilirdi. Bunlar olmadığına göre bu karar artık bitmiş. Caminin yeri belirlenmiş. Binde 5'lik bir alanda cami yapılmasına karar verilmiş.”

  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk'ün camiye yeni bir yer bulma önerisinin de ancak Meclis'te onaylanması halinde mümkün olacağını ifade eden Topbaş, Meclis'in vereceği karara saygılı olduklarını söyledi.

  Kadir Topbaş, Belediye Meclisi üyelerinin İstanbullular adına karar verdiğini belirterek, şöyle konuştu:
  “Bu konu üzerinde gruplar tekrar müzakere edeceklerse buyursun yapsınlar. Böyle bir talep gelmiş, ben de buna imza atacağım. 'Buyurun toplantılarınızı yapın' diyeceğim. Zaten biz söylemeden de böyle bir karar çıkmadan da bir araya gelip karar alabilirlerdi. Ama bunu yazıya dökmekten ne çıktığını, ne demek istediklerini bilmiyorum. Kendilerine mekan da tahsis ederiz. Ben bu konuda ciddi bir dosya hazırladım. Bunları da kendilerine sunarız. Üzerinde çalışırlar. Tartışma sonucunda farklı bir plan ve proje getirmeleri lazım. Aksi takdirde olmaz. Benim gördüğüm, CHP grubu kayıtlara girmesi için Meclis'te bir müzakere açma yoluna gitmiştir. Kayıtlara da girmiştir. Herkes söyleyeceğini söylemiştir.”

  Topbaş, yarın Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile bir araya gelerek konuyu görüşeceklerini de bildirdi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı